1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie Plus: Mieszkanie w zasięgu ręki każdego Polaka

Mieszkanie Plus: Mieszkanie w zasięgu ręki każdego Polaka

Mieszkanie Plus: Mieszkanie w zasięgu ręki każdego Polaka

Oceń post


Dla osób o średnich dochodach własne mieszkanie często jest niedoścignionym marzeniem. Nowy rządowy program mieszkaniowy dedykowany jest właśnie dla nich. Mieszkanie Plus ma pomóc w zakupie wymarzonego własnego M w korzystnej i niewygórowanej cenie.

Wsparcie dla klasy średniej

duza rodzinaZwykle wsparcie finansowe państwa zapewniane jest osobom o dochodach bardzo niskich, którym zagraża bieda. Zasiłki i inne pomoce mają być dla nich wsparciem w realizacji podstawowych potrzeb. Niestety, trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że nawet osoby o średnich dochodach nie mogą być pewne swojej przyszłości. Ich zarobki zapewniają utrzymanie się, ale jednocześnie nie pozwalają na realizowanie długoterminowych planów na przyszłość.

Marzy ci się mieszkanie? Pomyśl najpierw o cenach

Szczytem marzeń dla wielu takich osób pozostaje zakup własnego mieszkania. Cena za metr kwadratowy nieruchomości jest bardzo wysoka (w miastach średniej wielkości od 3 do 5 tysięcy złotych), co sprawia, że zakup własnego M przerasta ich możliwości finansowe. Wynajmowanie mieszkania także nie ma większego sensu, bo również trzeba za nie słono zapłacić, a wcale nie przybliża do realizacji marzeń o swoim własnym kącie. Dobrą opcją dla osób, które chciałyby kupić mieszkanie z pewnością są kredyty hipoteczne, ale one również wymagają wkładu własnego.

Będą nowe mieszkania od państwa

Dla takich osób dedykowany jest nowy rządowy projekt Mieszkanie+. Jednym z jego elementów ma być zaproponowanie młodym Polakom nowych mieszkań o znacznie niższych niż standardowe cenach za metr kwadratowy. Docelowo wynosić mają około 2 tysiące złotych, co czyni znaczącą różnicę w porównaniu z dotychczasowymi cenami na rynku mieszkaniowym. Nowe mieszkania mają być budowane w trybie gospodarczym w korzystnych lokalizacjach. Oczywiście nie będą to może luksusowe apartamenty, ale z pewnością ich standard zadowoli osoby o średnich dochodach. W projekcie będą mogły brać wyłącznie osoby fizyczne, a nieruchomości  będą musiały być przeznaczone na cel mieszkalny.

Rząd zachęci do oszczędzania

Oprócz tanich mieszkań rząd zaproponuje również system tak zwanych kas oszczędnościowo-budowlanych. Rząd przekazywać planuje dofinansowanie na zakup mieszkania w zamian za oszczędzanie na czymś w rodzaju lokaty, wymagającej pewnej kwoty wkładu finansowego. Środki zgromadzone w kasach można będzie spożytkować także na inne cele niż zakup mieszkania, na przykład na wkład własny do kredytu hipotecznego, kaucję przy wynajmie lokalu lub wkład partycypacyjny w przypadku wynajmu mieszkania z opcją pierwokupu. Rząd chce zachęcać do oszczędzania premią w wysokości 15% zgromadzonych w ciągu roku środków, która wypłacana ma być raz w roku. W razie wypłacenia środków z kasy lub przeznaczenia ich na cele niezgodne z umową, należy będzie zwrócić premię z odsetkami. O projekcie pisaliśmy w artykule „Mieszkanie+ – wiemy trochę więcej”.

M+ zastąpi MdM

Mieszkanie Plus to kolejny po Mieszkaniu Dla Młodych (MdM) program mieszkaniowy dedykowany młodym osobom marzącym o własnym mieszkaniu. Tamten projekt, realizowany od 1 stycznia 2014 roku zakłada dofinansowanie do kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania  lub domu dla osób do 35. roku życia, bez względu na to, czy pozostają w związku małżeńskim, samotnie wychowują dzieci bądź są singlami. Wysokość wsparcia zależy od lokalizacji nieruchomości  oraz liczby dzieci w rodzinie.

Facebook