1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie Plus a jego poprzednicy

Mieszkanie Plus a jego poprzednicy

Mieszkanie Plus a jego poprzednicy

5 (100%) 1


Program Mieszkanie+ to nowy element polityki rządu, nakierowanej na pomoc rodzinom. Dedykowany będzie szczególnie osobom z klasy średniej, które marzą o własnym mieszkaniu w niewygórowanej cenie. Zastąpić ma on wygaszany stopniowo program Mieszkanie Dla Młodych oraz być następcą Rodziny na Swoim.

Problemy klasy średniej

Program Mieszkanie Plus wesprze młode osoby o średnich dochodach, które marzą o kupnie własnego mieszkania. Przedstawiciele klasy średniej zarabiają wystarczająco, by się utrzymać, ale to zbyt mało, by w obecnych warunkach na rynku mieszkaniowym pozwolić sobie na kupno własnego M bez konieczności wieloletniego zadłużania. Pomóc w rozwiązywaniu ich problemu ma program Mieszkanie+. W programie preferowane mają być przede wszystkim rodziny wielodzietne.

Trzy filary Mieszkania Plus

Mieszkanie Plus opierać się będzie na trzech głównych filarach. Pierwszy to mieszkania budowane na gruntach Skarbu Państwa, które trafić mają do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Będzie również możliwość budowy mieszkań na gruntach prywatnych. Osoby, które będą chciały przekazać swoje grunty na Fundusz, otrzymają stosowny certyfikat, korzystnie oprocentowany. Będzie to dobra forma lokaty kapitałowej dla inwestorów. Skorzystają na Funduszu jednak przede wszystkim obywatele. Budowane mieszkania mają cechować się preferencyjnymi cenami wynajmu i kupna. Wynajem ma wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Nieruchomości będzie można również zakupić na własność po pewnym czasie wynajmu, w cenach znacznie niższych niż te na rynku.

Szansa dla budownictwa komunalnego

Drugim filarem programu będzie wsparcie budownictwa czynszowego. Rząd dofinansuje samorządy, które będą budować mieszkania komunalne i wystąpią z wnioskiem o wsparcie. Wynosić ono może od 33 do 55% poniesionych kosztów. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa mogą też ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego, a pochodzące z nich środki mają być przeznaczane na budowę społecznych czynszowych mieszkań. Instrumentem wsparcia będzie również dotacja dla gmin, które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania. Nieruchomości te będą cechować się niskim czynszem i dedykowane będą określonej kryteriami dochodowymi grupie osób. Dotacja w wysokości 20% kosztów inwestycji będzie dostępna m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów.

Tanie mieszkanie za oszczędzanie

Trzecim elementem programu Mieszkanie+ mają być indywidualne konta mieszkaniowe. Takie konta służyłyby oszczędzaniu na własną nieruchomość. Będzie można na nich oszczędzać minimalnie przez 5 lat. Środki zgromadzone na koncie będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy – kupno nieruchomości, ale też na przykład jej przebudowę, kaucję za wynajem czy wkład własny do kredytu hipotecznego. Zachętą do oszczędzania byłaby specjalna premia, przyznawana raz w roku. Środki na premie pochodziłyby z wygaszanego programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Ustawa w zakresie wprowadzenia indywidualnych kont mieszkaniowych wprowadzona byłaby w 2017 roku. Korzystać z nich można będzie rok później, a pierwsze premie przyznane będą w 2018 roku.

Następca Rodziny Na Swoim?

Mieszkanie Plus jest kolejnym dużym programem mieszkaniowym, zaproponowanym przez rząd polski. Już w 2009 roku podjęto próbę wsparcia rodzin marzących o własnych czterech kątach. Jej efektem był program Rodzina Na Swoim, dedykowany małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci. Polegał on na przyznawaniu rządowych kredytów z dopłatami Skarbu Państwa na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego osobom, które nie mogły sobie pozwolić na kredyty innego rodzaju. Pożyczone pieniądze można było przeznaczyć m.in. na zakup budowanego mieszkania w budynku wielorodzinnym lub domu, zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, samodzielne pokrycie kosztów budowy domu lub mieszkania bądź jego przebudowę. Dopłaty stosowane były przez osiem pierwszych lat spłaty kredytu, sięgały 50% wartości odsetek i zależne były od powierzchni nieruchomości.

Mieszkanie Plus za Mieszkanie Dla Młodych

Program Mieszkanie+ budził wiele kontrowersji. Jego następcą był projekt Mieszkanie Dla Młodych (MdM), dedykowany jak sama nazwa wskazuje osobom młodym, do 35 lat. Obejmował małżeństwa, singli i osoby samotnie wychowujące dzieci. Program polegał na dofinansowaniu do kredytu hipotecznego na mieszkanie lub dom jednorodzinny z rynku pierwotnego bądź wtórnego. O tym, czy nieruchomość mogła wziąć udział w programie decydowały specjalne limity. Wysokość dopłat do kredytu zależna była od lokalizacji mieszkania i cen za metr kwadratowy w danej miejscowości oraz liczby posiadanych dzieci – sięgać mogła od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W artykule „Mieszkanie Plus a Mieszkanie dla Młodych” omówiliśmy jego różnice w porównaniu z nowym programem rządu.

Mieszkanie+ – program idealny?

Dotychczasowe programy budziły sporo kontrowersji, bo nie były pozbawione wad. Czy ich następca, Mieszkanie+ okaże się lepszy? Zapewne po jego wejściu w życie przekonamy się, że również nie jest idealny, ale z pewnością przyniesie on osobom planującym zakup własnego mieszkania sporo korzyści. Już teraz można stwierdzić, że jego wadą jest to, że jednak nie każdy może z niego skorzystać – preferowane będą osoby o średnich dochodach. Ci, którzy nie zostaną objęci programem nie muszą jednak rezygnować z marzeń o swoich własnych czterech kątach. Na rynku funkcjonuje szeroka oferta kredytów hipotecznych. Sprawdzić ją można korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego na stronie hipoteki.net.

Facebook