Mieszkanie Plus: Eksmisja to akcja, jaką w sobotę, 17 września planuje przeprowadzić Akcja Demokracja przeciwko zapisom ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Największe kontrowersje budzi w niej najem instytucjonalny.
Obecnie Akcja Demokracja prowadzi zbiórkę podpisów przeciwko nowym przepisom tutaj. O co dokładnie chodzi?
Ustawa o KZN reguluje sporo ważnych kwestii:
Ustawa porusza także temat sposób zawierania i wypowiadania umowy. Jednym z aspektów jest również brak regularnych płatności oraz eksmisji. To właśnie on budzi największe emocje.
Polskie prawo lokatorskie dość dobrze chroni lokatorów, gwarantując im konstytucjonalne prawo do lokalu zastępczego. Jedynym odstępstwem od tego do tej pory była instytucja najmu okazjonalnego, dostępna dla osób prywatnych.
Jej ważnym elementem jest akt notarialny o dobrowolnej egzekucji najemcy w przypadku problemów z płatnością. W praktyce wygląda to tak, że najemca zgłasza osobę trzecią, do której będzie się mógł wprowadzić w przypadku problemów z regulowaniem czynszu. Najem okazjonalny miał chronić prywatnych właścicieli przed niepłacącymi lokatorami.
Ustawa o KZN dopuściła ten sam mechanizm w najmie instytucjonalnym. Oznacza to, że lokatorzy, którzy skorzystają z Mieszkania Plus nie mogą liczyć na:
Rozwiązanie umowy z deweloperem lub Urzędem Miasta może nastąpić już po 90 dniach zwłoki w płatności. Dla osób krytykujących ten zapis najem instytucjonalny staje się narzędziem do ochrony interesów deweloperów, jednocześnie podważając prospołeczny charakter programu Mieszkanie +.
Biorąc pod uwagę, że ma być on skierowany do średniozamożnej części społeczeństwa oraz wspierać osoby na krawędzi wykluczenia społecznego: emerytów, rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne – szybka eksmisja z lokalu może stanowić poważny problem w przyszłości. Brak konieczności zapewnienia lokalu zastępczego oznacza, że na bruku mogą się znaleźć osoby, dla których oznacza to w dalszej perspektywie bezdomność.
Najem instytucjonalny ma być nie tylko wykorzystywany przy najmie mieszkań, budowanych w ramach Mieszkania Plus, ale także przez firmy deweloperskie już działające na rynku. Budzi to niepokój osób działających w ramach coraz prężniej rozwijającego się ruchu lokatorskiego.
Dziś nasz ekspert, Radosław Rubiński, brał udział w radiowym programie „Za, a nawet przeciw„. Zachęcamy do zapoznania się z audycją i wyrobienia sobie własnej opinii.
(fot: PAP)
Najnowsze komentarze