1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Rząd o programie Mieszkanie Plus

Rząd o programie Mieszkanie Plus

Rząd o programie Mieszkanie Plus

Oceń post


 

Projekt Rodzina 500+ zaproponowany przez rząd Beaty Szydło wywołał wiele dyskusji w mediach, ale też cieszy się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Rząd już proponuje kolejny pomysł, mający wesprzeć polskie rodziny. Tym razem jest to program Mieszkanie Plus (Mieszkanie+), który ma wspomóc młode osoby w ich staraniach o własne cztery kąty.

Dla kogo Mieszkanie+?

Projekt Mieszkanie Plus dedykowany jest przede wszystkim młodym osobom, choć jak na razie nie określono żadnych limitów wiekowych. Z programu skorzystają osoby, które starają się o zakup lub wynajęcie własnego mieszkania. Można spodziewać się, że jego głównymi beneficjentami będą osoby o średnich dochodach. Przy niemałych cenach za metr kwadratowy nieruchomości (w miastach średniej wielkości od 3 do 5 tysięcy złotych) coraz częściej nie stać ich na kupno własnego mieszkania, a wynajmowanie również jest nieopłacalne.

Mieszkania na każdą kieszeń

Rząd proponuje więc młodym Polakom znacznie tańsze mieszkania. Cena za ich metr kwadratowy ma wynosić około 2 tysięcy złotych. Mieszkania mają być budowane w trybie gospodarczym w korzystnych lokalizacjach. Będzie je można początkowo tanio wynajmować, by następnie odkupić za niewielkie pieniądze. W projekcie będą mogły brać udział wyłącznie osoby fizyczne, a lokale mogłyby być przeznaczanie jedynie na cel mieszkalny. Zamyka to drogę do udziału w projekcie firmom, które szukają taniej nieruchomości do komercyjnego użytkowania.

Rząd zachęca do oszczędzania

Innym planowanym założeniem programu Mieszkanie+ jest wprowadzenie tak zwanych kas oszczędnościowo-budowlanych. Kasy te opierałyby się na pozyskiwaniu wkładu finansowego od osób fizycznych, a zgromadzone środki przeznaczane byłyby na kredyty hipoteczne. Innymi słowy – rząd wspierałby obywateli dofinansowaniem zakupu własnego mieszkania, w zamian za oszczędzanie na czymś w rodzaju lokaty. O kasach oszczędnościowo-budowlanych pisaliśmy w artykule „Mieszkanie+ – wiemy trochę więcej”.

 

Facebook