Coraz więcej mówi się o nowym programie mieszkaniowym rządu Beaty Szydło. Projekt pod nazwą Mieszkanie+ (Mieszkanie Plus) ma pomóc osobom o średnich dochodach zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu.
Rząd oferuje coraz szerszy zakres wsparcia dla polskich rodzin. Kolejnym po osławionym programie Rodzina 500+ krokiem polityki prorodzinnej ma być projekt Mieszkanie Plus, który umożliwić ma młodym, zarabiającym na średnim poziomie Polakom nabycie własnego mieszkania. Osoby o średnich dochodach są w stanie się z nich utrzymać, ale nie wystarczają one na snucie długoterminowych planów, takich jak nabycie własnego M. Ceny na rynku nieruchomości są bardzo wysokie – w średnim mieście cena za metr kwadratowy oscyluje średnio między 3 a 5 tysiącami złotych, a w większych miastach rzecz jasna jest jeszcze wyższa.
Młodym przedstawicielom średniej klasy rząd zaoferować ma nowe mieszkania powstające w trybie gospodarczym, w korzystnych lokalizacjach i w niewygórowanych cenach. Koszt metra kwadratowego w takich nieruchomościach nie ma wynieść więcej niż 2 tysiące złotych. Planowana jest również opcja wcześniejszego wynajmu takiego mieszkania, z możliwością jego późniejszego wykupu. Osoby o średnich dochodach, z tak zwanej „klasy średniej” będą miały pierwszeństwo przy zakupie mieszkań objętych programem Mieszkanie+.
W ramach programu Mieszkanie Plus mają zostać uruchomione również tak zwane kasy oszczędnościowo-budowlane. Będą one czymś w rodzaju lokaty. Rząd dofinansuje kupno mieszkania w zamian za oszczędzanie części środków w specjalnej kasie. Środki te będzie można przeznaczyć także na cele inne niż kupno nieruchomości, takie jak zapłacenie kaucji za mieszkanie, jego przebudowa bądź wkład własny do kredytu hipotecznego. Zachętą do oszczędzania ma być wypłacana raz w roku premia w wysokości 15% wartości środków zgromadzonych w kasie w tym roku.
Do tej pory realizowany jest inny program mieszkaniowy rządu, Mieszkanie Dla Młodych (MdM). Polega on na dofinansowaniu kredytów hipotecznych na mieszkanie bądź dom i dedykowany jest młodym osobom do 35. roku życia, niezależnie od sytuacji rodzinnej (małżeństwo, osoba samotnie wychowująca dzieci, singiel). Wysokość dopłat może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych i zależy od lokalizacji nieruchomości, którą chce się nabyć oraz liczby dzieci w rodzinie.
Najnowsze komentarze