1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Większość Polaków słyszała o Mieszkanie+

Większość Polaków słyszała o Mieszkanie+

Większość Polaków słyszała o Mieszkanie+

Oceń post


Program „Mieszkanie Plus” oznacza spełnienie kolejnej z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Czy Polacy w ogóle słyszeli o tym programie i co o nim sądzą?

Niespełna miesiąc minął od przedstawienia podstawowych założeń programu rozwoju taniego budownictwa, którym możesz się przyjrzeć w naszym serwisie tutaj. Określany przez premier kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków program zakłada m. in. budowanie mieszkań na gruntach Skarbu Państwa, dzięki czemu cena wynajmu takiego mieszkania wahać się będzie w granicach 10-20 zł za metr kwadratowy. Takie rozwiązanie może przynieść partii sporo orędowników, jednak jak faktycznie jest słyszany i przyjmowany program rządu?

Parę pytań o program zadał Polakom TNS Polska. Z jego badań wynika, że o programie słyszało już 55% ankietowanych. To dobry wynik, biorąc pod uwagę, że badanie było przeprowadzane zaraz po ogłoszeniu założeń nowego programu mieszkaniowego. Komunikaty rządu w sprawie programu docierały najskuteczniej do osób w wieku 30-39 lat (61% pytanych), z wyższym wykształceniem (69%), zainteresowanych polityką (65%). 68% badanych, którzy słyszeli o „Mieszkanie Plus” posiada dzieci do 18. roku życia.

Więcej pytanych Polaków uważa, że program przyczyni się do rozwiązania problemów mieszkaniowych (50%). 37% badanych uważa, że program obciąży polską gospodarkę. Co czwarty ankietowany uważa, że program pogłębi podziały między ludźmi. Bardzo optymistycznie do nowej rządowej propozycji jest nastawionych 43% respondentów – sądzą oni, że program przyczyni się wręcz do rozwiązania problemów mieszkaniowych. Zobacz jak na zapowiedź programu zareagował rynek: https://mieszkanieplus.org.pl/tanie-budownictwo-w-ramach-mieszkanie-plus-kontra-deweloperzy/.

Jednym z najważniejszych wniosków z badania jest jednak odsetek ludzi bez opinii na temat tego, czy program okaże się sukcesem czy porażką. Jest ich prawie tyle, co orędowników programu: 37% do 39% entuzjastów programu. Prawie co czwarta osoba uważa, że program PiS-u nie powiedzie się.

Istnieje zatem jeszcze dość spora część społeczeństwa, którą partia rządząca może przekonać do swojego pomysłu. Tym bardziej, że osoby, które słyszały o programie częściej oceniają go pozytywnie od osób, które nie poznały jeszcze mieszkaniowej propozycji rządu. Żeby tak się stało musi on trafić do nich z ciekawie zwizualizowanym komunikatem o tanich mieszkaniach mogących powstać już w 2019 r., który potrafiłby oderwać Polaków od piłkarskich emocji związanych z mistrzostwami Europy czy uciech zbliżającego się wakacyjnego urlopu.

Ważnym wnioskiem płynącym z badania była pozytywna ocena programu przez osoby mogące być bezpośrednio nim zainteresowanymi, czyli osoby oceniające swoją sytuację materialną jako średnią i legitymującymi się zasadniczym wykształceniem zawodowym. To właśnie do nich ekipa Beaty Szydło będzie w najbliższym czasie najprawdopodobniej adresować komunikaty o swoim kolejnym sztandarowym projekcie.

Facebook