1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie Plus to nie propozycja dla osób ze zdolnością kredytową?

Mieszkanie Plus to nie propozycja dla osób ze zdolnością kredytową?

Mieszkanie Plus to nie propozycja dla osób ze zdolnością kredytową?

5 (100%) 1


Nie znamy jeszcze szczegółowych założeń programu Mieszkanie Plus, ale co jakiś czas na temat projektu, jego zalet i minusów, wypowiadają się specjaliści z branży. Według Katarzyny Dmowskiej, ze Spółdzielni Doradców Kredytowych ANG, Mieszkanie Plus nie będzie atrakcyjną ofertą dla osób ze zdolnością kredytową.

Jak na samym początku, w rozmowie z Newserią, zaznacza Katarzyna Dmowska, o samym programie wiemy niewiele – nie wiadomo na jakich zasadach będą przyznawane mieszkania, czy na jakich warunkach będzie można uzyskać prawo do własności. Jednak bazując na skromnych informacjach, można już na tym etapie przypuszczać, że program nie będzie opłacalny dla osób ze zdolnością kredytową. Dlaczego?

Ekspertka podkreśla, że program dedykowany będzie rodzinom wielodzietnym, czyli powierzchnia nieruchomości powinna być większa niż 50 mkw. Cena za najem metra kwadratowego będzie się wahać w granicach 10-20 zł. Czyli przeciętna rodzina będzie płacić w granicach tysiąca złotych, do tego dojdą opłaty eksploatacyjne. Co oznacza, że najem może wynieść, tyle ile rata kredytu hipotecznego.

Według niej to mocny minusy programu, który zniechęci osoby ze zdolnością kredytową. Ponadto, specjalistka zwraca uwagę na to, że potencjalnych beneficjentów może zniechęcić standard mieszkań oraz ich kiepska lokalizacja.

Rząd zapewnia, że Mieszkanie Plus będzie programem dla wszystkich. Niestety już dzisiaj wiadomo, że najprawdopodobniej skorzystają na nim tylko osoby z najniższymi zarobkami, z dużą ilością dzieci. A co z młodymi ludźmi? Tutaj warto postawić sobie pytanie, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby prowadzenie dwóch, równoległych programów. Zresztą, takie sugestie padły już ze strony deweloperów: https://mieszkanieplus.org.pl/tanie-budownictwo-w-ramach-mieszkanie-plus-kontra-deweloperzy/.

Facebook