1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie Plus – jest już gotowa uchwała

Mieszkanie Plus – jest już gotowa uchwała

Mieszkanie Plus – jest już gotowa uchwała

Oceń post


Nowy program mieszkaniowy rządu ma pomóc ludziom chcącym ustabilizować swoje życie, a których pierwszym krokiem w tym celu jest nabycie własnego lokum.

„Mieszkanie Plus” opiera się na trzech filarach. Pierwszy z nich zakłada budowę mieszkań na wynajem na gruntach skarbu państwa, dzięki czemu koszt metra kwadratowego wyniesie zależnie od lokalizacji od 10 do 20 zł. Preferowane będą przy tym rodziny wielodzietne, a dochody wpłyną tylko na okres oczekiwania na mieszkanie.

Kolejnym filarem jest wsparcie budownictwa społecznego, co nastąpi przez przekazywanie jednostkom budującym mieszkania o niskim czynszu: dofinansowania w wysokości 35-55% kosztów budowy (otrzymają je tylko samorządy), udzielanie preferencyjnych kredytów przez Bank Gospodarstwa Krajowego (prócz samorządów mogą je otrzymać też spółki gminne czy towarzystwa budownictwa społecznego) oraz możliwość otrzymania przez gminy dotacji do 20% kosztów inwestycji.

Ostatnią częścią programu jest stworzenie możliwości oszczędzania na zakup lub remont nieruchomości dzięki Indywidualnym Kontom Mieszkaniowym. Systematyczne oszczędzania ma być premiowane premiami udzielanymi przez państwo. Więcej szczegółów o programie „Mieszkanie Plus” znajdziesz w naszym serwisie – https://mieszkanieplus.org.pl/.

Czas pokaże jak program przyczyni się do rozwoju taniego budownictwa i jak wpłynie na ceny na rynku nieruchomości.

Uchwała rządu gotowa

Rząd przygotował uchwałę w sprawie przyjęcia programu „Mieszkanie plus”. Jej zapisy mówią o tym, że premier Beacie Szydło doradzać będzie Krajowa Rada Mieszkaniowa. Nie wiadomo kto miałby być członkami Rady, jednak uchwała określa obowiązki tego ciała. Będzie zatem oceniać realizację programu przez poszczególnych ministrów, rekomendowanie poprawek (zmian ustawowych) i przygotowywanie analiz i opinii na temat skutków wdrażania programu. Nad realizacją programu „Mieszkanie Plus” czuwać będzie minister infrastruktury i budownictwa, a jego efektem ma być powstanie pierwszych mieszkań z tanim metrażem już za 3 lata, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Facebook