1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Czy spadną ceny nieruchomości przez program Mieszkanie Plus?

Czy spadną ceny nieruchomości przez program Mieszkanie Plus?

monety

Czy spadną ceny nieruchomości przez program Mieszkanie Plus?

Oceń post


Mieszkanie Plus to program, nad którym prace jeszcze trwają. Jednak żywo na jego założenia zareagowali nie tylko potencjalni odbiorcy, ale również rynek nieruchomości. Niewkluczone, że dzięki programowi spadną ceny nieruchomości.

Wprowadzenie nowego programy wiąże się nie tylko z licznymi profitami, ale stoją za nim również realne zagrożenia. Rozwój taniego budownictwo może spowodować, że rynek zaleje fala znacznie mniej kosztownych mieszkań. Z jednej strony może to radować osoby, które dopiero marzą o swojej nieruchomości. Natomiast taki scenariusz może być koszmarny dla właścicieli nieruchomości, w szczególności tych, którzy kupili lokum pod cele inwestycyjne. Dlaczego?

Jeśli na rynku zaczną pojawiać się tanie mieszkania, to z pewnością ich ceny wpłyną na pozostałe nieruchomości. Sytuacja może skończyć się tak, że zaczną tanieć również lokale mieszkalne nieobjęte programem Mieszkanie Plus. Spadki mogą być na tyle drastyczne, że kredytobiorcy będą spłacać kredyt znacznie wyższy niż wartość mieszkania. Z podobnymi niekorzystnymi warunkami zmagają się dzisiaj frankowicze.

Będą tańsze mieszkania?

Głos w całej dyskusji zabrał minister budownictwa oraz infrastruktury Andrzej Adamczyk. Według szefa resortu z takim zagrożeniem powinna się liczyć każda osoba zaciągająca kredyt hipoteczny czy mieszkaniowy. Są to zobowiązania na długie lata i bardzo trudno jest przewidzieć zmiany na rynku nieruchomości. Być może, dzięki rządowemu wsparciu zostanie wyeliminowany deficyt mieszkań, co może odbić się na ich cenach. Jak wskazuje minister, na dzień dzisiejszy trudno jest sprecyzować o ile niższe będą ceny mieszkań.

W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na dalszy rozwój sytuacji. Jednak nie da się ukryć, że obecne ceny mieszkań są bardzo wysokie i niewielu Polaków może sobie dzisiaj pozwolić na własne M. Spadek cen jest, jak najbardziej pożądany, ale trzeba mieć nadzieję, że nie odbije się on czkawką obecnym właścicielom mieszkań.

Warto pamiętać, że pierwsze lokale mieszkalne w programie Mieszkanie Plus zostaną oddane już w połowie 2019 roku. Im bardziej będziemy zbliżali się do tego terminu, tym bardziej będzie klarowna sytuacja na rynku nieruchomości.

Facebook