1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. SZOK! Możliwe jeszcze tańsze budowanie?

SZOK! Możliwe jeszcze tańsze budowanie?

blok mieszkalny trzy

SZOK! Możliwe jeszcze tańsze budowanie?

5 (100%) 1


Czy podmiot odpowiedzialny za realizację programu Mieszkanie PlusBank Gospodarstwa Krajowego – Nieruchomości chce doprowadzić branżę nieruchomości do białej gorączki? Wcześniej szeroko dyskutowane założenia i wyceny zostały z czasem przyjęte i zatwierdzone. Mimo zastrzeżeń gremialnie uznano, że da się budować za 2,5 -3 tysiące złotych za metr kwadratowy. Jakich rozwiązań teraz szuka spółka? Jakie są najnowsze pomysły na realizację programu?

Założenia i pomysły na realizację programu Mieszkanie Plus

Przede wszystkim oszczędności nie mają być generowane kosztem jakości wykonania i funkcjonalności. W Narodowym Programie Mieszkaniowym, przy każdym aspekcie dotyczącym budownictwa, pojawia się stwierdzenie:

„Przy określeniu rozwiązań ukierunkowanych na ograniczanie kosztów budowy, zapewnienie odpowiedniej jakości tworzonego zasobu mieszkaniowego, z uwzględnieniem niskiego zapotrzebowania na energię.”

Dzięki dobrym lokalizacjom program nie będzie generował dodatkowych kosztów infrastrukturalnych. Realizacja, mimo że według ustawy wcale nie musi taka być, będzie prowadzona transparentnie. Polacy będą mieli wgląd w koszty programu i wyniki przetargów.
Ma być taniej, ponieważ zamówienia będą przeprowadzane na szeroką skalę, przez co cena elementów będzie konkurencyjna i odpowiednio niższa.
BGKN stawia na prefabrykaty, czyli gotowe elementy, np. betonowe, które od razu montuje się po przywiezieniu z fabryki. Plusami takich rozwiązań są:

  • szybkość, o takich elementach mówi się, że są podobne do puzzli składanych na miejscu budowy. Np. obecnie, na mniejszą skalę, ale wybudowanie domu, do standardu deweloperskiego zajmuje ok. 3 miesięcy. W tym ok 7 – 14 dni zajmuje fabryce stworzenie elementów a w ciągu kolejnego tygodnia są one montowane w wyznaczonym miejscu.
  • oszczędność, takie budownictwo jest tańsze od tradycyjnego już na samym początku.
  • wysoka jakość, elementy muszą sprostać wysokim wymaganiom i standardom, narzuconym chociażby przez normy ISO.
  • budowa w mniejszym stopniu uzależniona jest od warunków pogodowych, można budować dłużej i zaczynać szybciej.
  • bezpieczeństwo, nowoczesne budynki są odporniejsze na np. wybuch butli z gazem.
  • Do wad takiego rozwiązania można zaliczyć utrudniony transport, wielkich gotowych elementów konstrukcji. Montaż musi być również bardzo dokładny – w razie przesunięć spoiwa mogą być widoczne i szpecące.

    Jeszcze tańsze Mieszkanie Plus?

    Nowa notatka informacyjna mówi o przetargu dla architektów na zaprojektowanie wzorcowego osiedla. Oczywiście z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Co najciekawsze, znajduje się tam zapis:

    przy koszcie budowy nieprzekraczającym 2 tys. zł za m kw.

    Według przyjętych standardów, w koszt budowy wliczone jest również wykonanie. Czy na pewno ujęte zostało w tym przypadku?
    Czy podana cena jest ceną netto? Czy już brutto?
    W końcu 20% niższa wycena niż ta, zakładana w dolnej granicy widełek robi wrażenie.
    Oczywiście, niższe budynki nie będą miały wind (w budynkach trzypiętrowych nie ma takiego obowiązku), a także garaży podziemnych. Co nie znaczy, że Budynkom będzie czegokolwiek brakować. Wśród celów, wymienia się wdrażanie rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii – OZE i zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.
    Pamiętamy wypowiedzi prezesów z branży, którzy niechętnie przyznali, że przy tańszych inwestycjach, nie wliczając kosztu działki. można budować w podobnej kwocie. Cena sięgała wówczas od 2,3 -2,7 tysięcy złotych za metr kwadratowy – https://mieszkanieplus.org.pl/debata-o-mieszkaniu-we-wroclawiu/. Czy skala działa i oparcie na nowoczesnych, a jednocześnie tańszych materiałach zapewni duże oszczędności?

    Cały przebieg i ogłoszenie wyników konkursu będzie bardzo ciekawe. Co więcej, może dostarczyć niezbitych dowodów, że można budować w podobnych cenach. Najbardziej zajmujące są rozwiązania techniczne, jak wiemy – potrzeba Matką wynalazków. Będziemy śledzić postępy prac. Kto wie, może w parze z praktycznymi pomysłami również architektonicznie bryła będzie przyjemna dla oka.

    Facebook