1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Obawy samorządowców

Obawy samorządowców

Obawy samorządowców

Oceń post


Program Mieszkanie Plus jest w Polsce pionierski, jednak jego odmiany są już dobrze znane i sprawdzają się w Europie Zachodniej. Idea taniego, szeroko dostępnego społecznego budownictwa pod wynajem rozpala wyobraźnię, ale również budzi wiele obaw.

Wątpliwości władz lokalnych

W dalszym ciągu trwa wielki spis działek, które potencjalnie mogłyby wziąć udział w rządowym programie. Jednak już na obecnym etapie widać, że większość z nich jest zlokalizowana poza miastem. Włodarze boją się, że nowe budynki mogłyby nie wpisać się w plany zagospodarowania terenu. Co więcej, to nie wszystkie obawy. W chwili powstania osiedla pojawiają się nowe potrzeby ludności. Dlatego zyski jakie niosą ze sobą tanio wybudowane mieszkania mogą przyćmić nowe inwestycje w infrastrukturę, szkoły czy przedszkola. Niektóre działki nie są nawet uzbrojone, co też pociąga za sobą koszty. Nie można zarzucić samorządowcom, że widzą wszystko w ciemnych barwach, jednak opinie te wydają się przesadzone. W Polsce nadal jest ogromny deficyt mieszkań i każdy projekt, który zakłada zmianę takiej sytuacji powinien być ciepło przyjęty.

Założenia programu

Pamiętajmy, że grunty nie będą pochodziły tylko od samorządów. Wieloma ciekawymi działkami dysponuje również PKP czy Poczta Polska. Gruntowna analiza kosztów i zysków powinna zaowocować kompromisem. Wiemy już, że budynki będą powstawały z tzw. wielkiej płyty. Metraż i plan mieszkania powinien być zoptymalizowany.

Lokale mają być dostępne pod wynajem na preferencyjnych warunkach. Ustawa zakłada również wynajem z możliwością uzyskania własności. Mimo pojawiających się opinii krytycznych, nadal koszty wydają się preferencyjne. Nawet przy założeniu najmniej optymistycznym, rynek wynajmu mieszkań w Polsce czeka gruntowna korekta. Konkurencja zawsze dobrze wpływa na koniunkturę i zapewnia lepsze warunki potencjalnym najemcom.

Czekamy za większą liczbą szczegółów. Program budzi optymizm i daje nadzieję na własne cztery kąty dla wielu Polaków. Pozostaje nam tylko kibicować programowi!

Facebook