Pełna, angielska nazwa to Real Estate Investment Trust, czyli fundusz lub spółka powołana w celu znalezienia dogodnej inwestycji – nieruchomości. Taki podmiot kupuje budynek, wynajmuje lokale i zarządza nimi tak, by przyniosły jak największy zysk. Rozwiązanie, które sprawdza się w krajach zachodnich, zostało zauważona również u nas. Obecnie trwają prace i konsultacje. Ustawa może być gotowa do końca roku.
Realizacja planów związanych z programem Mieszkanie Plus wymaga, aby rocznie powstawało około sto tysięcy mieszkań. Szacuje się, że koszt takich inwestycji może sięgnąć 20 miliardów złotych. Dlatego poszukiwane są inne możliwości pozyskania funduszy.
Spływające z wynajmu środki fundusz przekazuje akcjonariuszom. Istnieje szansa, że takie rozwiązanie może zostać opodatkowane w łagodniejszy sposób. Propozycja zakłada, że w sytuacji przekazania 4/5 zysku osobom, które zainwestowały swoje środki w REIT, podatek CIT nie będzie naliczony. Najważniejsze, że pomysł daje możliwość zainwestowania pieniędzy mniejszym podmiotom. W Polsce szacuje się, że na lokatach zamrożone mamy około 1 biliona złotych. 70% kwoty to oszczędności indywidualne. Nawet kilka procent z tej sumy byłoby ogromnym zastrzykiem gotówki dla całego sektora budowlanego.
Równocześnie warto zwrócić uwagę na inny aspekt. Obecnie 90% inwestycji komercyjnych jest finansowane przez źródła zagraniczne. REITy prawdopodobnie zmniejszyłyby różnicę.
Takie rozwiązanie widzi w naszym kraju wicepremier Mateusz Morawiecki. Publiczne Fundusze Nieruchomości byłyby notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, wypłacałyby dywidendy akcjonariuszom. Polski rynek jest atrakcyjny dla inwestorów. Cały sektor nieruchomości komercyjnych szacowany jest na 200 mld złotych, a zyski płynące z wynajmu to minimum 5% rocznie. To sporo więcej, niż alternatywy dla oszczędzających oferowane przez inne instytucje finansowe – wystarczy zapoznać się z oprocentowaniem lokat w rankingu lokat w extralokaty.pl.
Pomysł obecnie jest konsultowany. Do Ministerstwa Finansów spłynęły sugestie Narodowego Banku Polskiego, który zwraca uwagę na potrzebę kontroli i transparentności. Miałoby się to pozytywnie odbić na bezpieczeństwie obu zainteresowanych stron.
Na ostateczny kształt ustawy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jednak kierunek działań wydaje się słuszny. Będziemy się przyglądać projektowi i informować o postępach na bieżąco. Inwestowanie w nieruchomości to ciekawe rozwiązanie, które może przynieść wyższe dochody.
Najnowsze komentarze