1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Refinansowanie kredytu z Rodziną na Swoim

Refinansowanie kredytu z Rodziną na Swoim

Refinansowanie kredytu z Rodziną na Swoim

5 (100%) 2


Do września 2018 roku Polacy mogą skorzystać z dopłat w ramach MdM, następnie z Mieszkania Plus. Nie zapominajmy jednak, że pierwszym programem wsparcia zakupu mieszkania lub domu przez młodych Polaków był projekt Rodzina na Swoim. Założeniem przedsięwzięcia było pokrycie połowy rat odsetkowych przez nawet 8 lat. Udział w programie pozwolił wielu młodym ludziom spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

 

W latach 2007-2009 udzielono kredytów na łączną sumę 35 miliardów złotych. Największy rozkwit przypadł jednak na lata 2009-2013, to właśnie wtedy banki udzieliły prawie 180 tysięcy pożyczek. Nie trudno więc obliczyć, że dla większości beneficjentów niebawem skończy się okres, w którym mieli zagwarantowane dofinansowanie. Naturalną konsekwencją ustania dotacji będzie wzrost wysokości raty, co skutecznie nadwyręży domowy budżet wielu rodzin. Co zatem możemy zrobić, by zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego? Receptą na kłopoty finansowe beneficjentów RnS może okazać się refinansowanie kredytu hipotecznego.

Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

Refinansowanie kredytu to inaczej zaciągnięcie pożyczki u innego kredytobiorcy w celu spłacenia bieżącej należności. Dlaczego warto pomyśleć o zaciągnięciu nowej pożyczki? Głównym powodem jest to, że w czasie trwania programu Rodzina na Swoim kredyty hipoteczne do najtańszych nie należały. Sama marża wahała się od 3 % do 5 %, podczas gdy dziś rzadko przekracza 2%. Obecnie banki zabiegają o klienta dla tego wszelkie produkty finansowe, w tym pożyczki, są bardziej atrakcyjne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dodatkowo, sytuacja na rynku finansowym sprzyja kredytobiorcom – niska stopa procentowa wpłynęła na obniżenie wskaźnika WIBOR.

Refinansowanie kredytu hipotecznego z RnS – korzyści.

Realna korzyść, jaka płynie z refinansowania kredytu hipotecznego, to obniżenie wysokości raty pożyczki. Będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu oprocentowaniu lub wydłużeniu okresu kredytowania. Rozwiązanie takie zapewni nam stabilizację finansową, możliwość uregulowania należności bez szkody dla naszego miesięcznego budżetu. Jeśli nie zależy nam natomiast na zmniejszeniu wysokości raty, możemy dużo zaoszczędzić na ogólnych kosztach kredytu, które w konkurencyjnym banku mogą okazać się o wiele niższe niż u naszego obecnego kredytodawcy. Możemy to sprawdzić, porównując chociażby wysokość marży w obu instytucjach.

Zanim zdecydujemy się na refinansowanie kredytu z RnS

Zanim zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, dzięki zaciągnięciu nowej pożyczki u innego kredytobiorcy, powinniśmy dokładnie przeanalizować naszą obecną sytuację. Celem refinansowania ma być spłata pożyczki na korzystniejszych zasadach. By jednak tak się stało, warto najpierw zapoznać się z obecną umową kredytową.

Większość banków pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, ale nie wszystkie zrobią to za darmo. Czasem taka decyzja może nas słono kosztować. Jeśli jednak warunki przedterminowej spłaty są możliwe do zaakceptowania, a konkurencyjny bank oferuję dużo tańszy kredyt, refinansowanie może okazać się idealnym rozwiązaniem dla beneficjentów programu Rodzina na Swoim. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl/.

Facebook