Kilka samorządów ma już za sobą podpisanie listów intencyjnych w sprawie budowy tanich mieszkań na wynajem w ramach programu Mieszkanie plus. Pilotażowy program ma za zadanie sprawdzić opłacalność, warunki i jakość inwestycji. BGK Nieruchomości ma przed sobą ogromne wyzwanie i wiele zależy od dobrej współpracy z samorządami.
Władze lokalne widziały kilka znaczących problemów, które mogłyby powstać w czasie realizacji programu Mieszkanie Plus. Przede wszystkim samorządy obawiały się, że lokalizacje zostaną narzucone z góry. Mogło się to wiązać z dodatkowymi kosztami, zaczynając od mediów, infrastruktury czy połączeń autobusowych. Najbardziej działały na wyobraźnie wspominane często przedszkola czy szkoły, z całym zapleczem handlowym.
Dlatego z taką uwagą obserwowane są kolejne kroki BGK Nieruchomości i dobierane lokalizacje. Z całej puli wykazanych gruntów Skarbu Państwa część zostanie wykorzystana do budowy, natomiast pewna ilość trafi na sprzedaż, aby sfinansować inne, ciekawsze lokalizacje.
Każda gmina indywidualnie negocjuje z BGK warunki przekazania gruntów. Cztery podstawowe wariaty to:
Dużym plusem programu Mieszkania + jest to, że po stronie zaangażowanej gminy nie leżą inne koszty, jak te związane z wniesieniem nieruchomości.
Czytając warunki stawiane przez BGK, ma się wrażenie, że program został stworzony tak, aby nie był problematyczny dla samorządów. Zasady współpracy wydają się być ciekawe i godne rozpatrzenia. Potrzeby są duże, wszyscy czekamy na tanie mieszkania na wynajem. Będziemy na bieżąco informować o nowych lokalizacjach programu.
Najnowsze komentarze