Temat rządowego programu Mieszkanie plus od kilku dni nie schodzi z afisza. To za sprawą samorządów, które postanowiły zaufać nowym rozwiązaniom i podpisać listy intencyjne. Tanie mieszkania na wynajem pojawią się w różnych miejscach kraju. Dlatego ożywione dyskusje prowadzone są nie tylko w mediach ogólnonarodowych, ale również lokalnych. Gdzie dokładnie powstaną? Kto będzie mógł się ubiegać? Ile to będzie kosztowało? Wciąż sporo niewiadomych nie jest w stanie ostudzić emocji.
Wielki rządowy projekt Mieszkanie plus nie mógłby przybrać założonego rozmachu bez wsparcia polskiego giganta kolejowego – spółki PKP S.A.. Jak powiedział jej prezes – Mirosław Pawłowski w informacji do Polskiej Agencji Prasowej „Nie wyobrażam sobie, abyśmy nie włączyli się w rządowy program mieszkaniowy”.
Na początku do programu Mieszkanie plus zgłoszono 323 działki o łącznej powierzchni prawie czterystu pięćdziesięciu hektarów. Z tej puli Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości wybrał dwadzieścia siedem lokalizacji. Złożył zapytania o dostępności do wody, energii elektrycznej czy dróg publicznych. BGKN analizuje potencjalne miejsca budowy, również biorąc pod uwagę opłacalność. Świadczy to o dobrym przygotowaniu programu i ucina spekulacje. Samorządowcy bali się, że mieszkania na wynajem będą generowały mnóstwo pobocznych kosztów związanych z infrastrukturą.
Rynek nieruchomości w stolicy jest wyjątkowy. Ceny za metr kwadratowy są tu najwyższe w kraju, koszty wynajmu mieszkania również biją rekordy. Mieszkanie + Warszawa przyjęła z entuzjazmem, jednak trudno o grunty w mieście, gdzie zajęty jest prawie każdy centymetr. Z pomocą przyszła spółka PKP S.A., przekazując informacje o możliwych lokalizacjach na terenie stolicy. Głośno było o Targówku, jednak najbardziej prawdopodobna jest budowa na Odolanach. Już wcześniej spółka zależna PKP – Xcity Investment planowała tam budowę osiedla z 25 tysiącami mieszkań, parkiem i muzeum kolejnictwa. Teraz te tereny są analizowane w związku z Mieszkaniem plus. Mowa jest o ogromnym terenie – 160 hektarów.
Agencja Mienia Wojskowego jako pierwsza agenda rządowa podpisała list intencyjny i postanowiła wesprzeć Rządowy program Mieszkanie plus. Wojsku oprócz działań statutowych zależy również na zaangażowaniu w projekty ważne z punktu społecznego. Prawdopodobne grunty znajdują się również w stolicy. Jednak ze względu na czas potrzebny na sprawdzenie sytuacji prawnej działek lokalizacje nie zostały ujawnione. Liczymy, że obok 30 samorządów, które wzięły udział w programie – Pierwsze 17 miast w Mieszkaniu + i kolejne 13 lokalizacji Mieszkania plus również działki AMW dołączą do programu.
Obecnie kontynuowany jest rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Środki zabezpieczone mają być do 2018 roku, zgodnie z pierwotnymi założeniami projektu. System dopłat oparty jest o dofinansowania kredytów hipotecznych. Wysokość wsparcia zależna jest od liczby wychowywanych dzieci, można uzyskać 10, 15, 20 i 30% wartości kredytu. Obecnie banki i potencjalni beneficjenci szykują się do https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2017/. Do rozdysponowania będzie prawie 400 mln. złotych. Przy obecnym zainteresowaniu analitycy szacują, że środków może wystarczyć jedynie na dwa miesiące. Wynika to z ogromnego zainteresowania, mieszkania pochodzą z rynku pierwotnego i wtórnego, a zainteresowani sami mogą wybrać lokalizację.
To, że Mieszkanie plus nabiera rozpędu widać gołym okiem. Cieszy ciągle powiększająca się liczba lokalizacji. Z niecierpliwością ciekamy na historyczne wbicie łopaty i rozpoczęcie pierwszych inwestycji.
Najnowsze komentarze