1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie plus w 13 nowych miastach

Mieszkanie plus w 13 nowych miastach

plan

Mieszkanie plus w 13 nowych miastach

Oceń post


Do grona siedemnastu miast, które niedawno podpisały listy intencyjne, zgłaszając się do rządowego programu Mieszkanie plus dołączyło trzynaście kolejnych.

Mieszkanie plus – lokalizacje

Nowe samorządy, które zdecydowały się współpracować w programie mieszkaniowym, to:

Chrzanów, Województwo małopolskie
Gdynia, Województwo pomorskie
Koluszki, Województwo łódzkie
Koło, Województwo wielkopolskie
Konin, Województwo wielkopolskie
Łódź, Województwo łódzkie
Nysa,Województwo opolskie
Rzeszów, Województwo podkarpackie
Świdnik, Województwo lubelskie
Tomaszów Mazowiecki, Województwo łódzkie
Toruń, Województwo kujawsko-pomorskie
Zabrze, Województwo śląskie
Zduńska Wola, Województwo łódzkie.

Według szacunków BGK Nieruchomości zwiększy to pulę mieszkań o ok. 2,8 tys. lokali. W sumie objętych programem do tej pory w Polsce zostało ok. sto hektarów gruntów. Według szacunków powstanie tam prawie dziewięć tysięcy mieszkań. Inwestycje mają zostać sfinansowanie zgodnie z zasadami rynkowymi, nie obciążając budżetu państwa.
Mimo, iż to samorządy wiedzą najlepiej, jakie mają potrzeby, BGK rozpatrzy jeszcze wnioski z punktu widzenia opłacalności. Niezaprzeczalnie jednak, podpisanie listu intencyjnego zdecydowanie zwiększa szansę gminy na budowę tanich mieszkań na wynajem w najbliższej przyszłości.

Jest prawdopodobne, że Agencja Mienia Wojskowego przeznaczy swoje działki w Warszawie, jednak wciąż jest to informacja nie potwierdzona. Badany jest status prawny gruntów, aby uniknąć pomyłek.

Cele Programu Mieszkanie Plus

W przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań, rządowy program ma być skierowany do wszystkich, bez żadnych ograniczeń. W pierwszej kolejności jednak mieszkania otrzymają rodziny, które mimo stabilnej sytuacji nie mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny, czy wynajem na zasadach rynkowych. Ceny mają się mieścić w przedziale 10 -20 złotych za metr kwadratowy. Chcąc skorzystać z opcji dojścia do własności będzie trzeba dopłacić 20% do koszty najmu.

Czekamy na kolejne lokalizacje! budowy mają się rozpocząć na początku przyszłego roku. Jeszcze nie znamy systemu przydzielania mieszkań w programie Mieszkanie +. Dalej sporo wyzwań przed rządzącymi, a my będziemy na bieżąco informować o postępach prac, tych w terenie i tych legislacyjnych.

Facebook