1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Najczęściej zadawane pytania o Mieszkania Plus

Najczęściej zadawane pytania o Mieszkania Plus

wizualizacja - mieszkanie plus

Najczęściej zadawane pytania o Mieszkania Plus

4.9 (98.18%) 11


Po tym, jaką furorę zrobił program 500+ nie dziwi nas ogromne zainteresowanie nowym rządowym pomysłem – Mieszkanie Plus. Dlatego postanowiliśmy specjalnie dla Państwa zebrać najczęściej zadawane pytania, by rozwiać pojawiające się wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Kiedy ruszy program Mieszkanie Plus?

Pilotaż programu Mieszkanie Plus już się zaczął. Podpisano również 70 listów intencyjnych, a w Białej Podlaskiej wbito symboliczną łopatę. Trwają intensywne rozmowy z producentami materiałów i wykonawcami. Wybierany jest także projekt, opracowywany w ramach konkursu przez architektów. Prace na dobre powinny zacząć się jeszcze w 2017, natomiast szybszego tempa nabiorą w 2018 roku.

Kiedy mogę złożyć wniosek na Mieszkanie Plus?

Na konferencji prasowej poświęconej programowi Mieszkanie+ zapowiedziano, że w połowie tego roku (2017). Czy termin może ulec przesunięciu? Zapisy chętnych osób będą możliwe po dopięciu wszelkich formalności na linii Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości a właściwym samorządem. Dlatego daty w różnych częściach Polski będą prawdopodobnie odmienne.

Gdzie mogę złożyć wniosek na Mieszkanie Plus?

Organami, które zostaną upoważnione do przyjmowania wniosków będą lokalne samorządy. Właśnie one wyznaczą podstawowe kryteria, według których będzie tworzona lista osób zakwalifikowanych do otrzymania lokalu z programu Mieszkanie Plus. Wstępny wniosek, który miał określić zainteresowanie rozwiązaniem w Pelplinie wyglądał tak:
wniosek m+ pelplin

Czy w mojej okolicy powstanie Mieszkanie Plus?

W dużej mierze decyzja zależy od władz gminy lub miasta. Mieszkanie Plus może pojawić się w okolicy tylko wtedy, gdy samorząd złoży odpowiednie dokumenty. Dzięki rozpropagowaniu informacji o programie wiele organów postanowiło spróbować sił i aplikować do BGK Nieruchomości.
Wszystkie miejscowości, które do tej pory podpisały odpowiednie dokumenty zebraliśmy dla Państwa pod adresem – lokalizacje mieszkań w programie Mieszkanie plus.

Jakie warunki muszę spełnić, by skorzystać z Mieszkania Plus?

Program nie będzie miał żadnych ograniczeń. Niezależnie od wieku czy stanu cywilnego możemy wnioskować o mieszkanie. W pierwszej kolejności jednak lokale otrzymają rodziny wielodzietne. Dodatkowo, również takie, które dysponują środkami na codzienne potrzeby, jednak nie mogą sobie pozwolić na wynajem po cenach rynkowych, czy kredyt hipoteczny.

Jakie dokumenty będą potrzebne, by skorzystać z Mieszkanie+

Formularze powinny być podobne w całej Polsce. Biorąc pod uwagę założenia programu Mieszkanie Plus, by zdobyć pierwszeństwo, prawdopodobnie będzie trzeba dostarczyć zaświadczenie o dochodach i oświadczenie o wychowywanych dzieciach.
Należy pamiętać o tym, że Mieszkanie+ jest skierowane do wszystkich Polaków. By znaleźć się na liście będzie wystarczył prawdopodobnie sam wniosek o Mieszkanie Plus.

Czy mieszkając za granicą mogę starać się o Mieszkanie Plus

Rząd nie ukrywa, że chciałby ściągnąć Polaków pracujących w innych krajach. Dlatego program pośrednio ma za zadanie uatrakcyjnić i umożliwić powrót. Nie ma przeciwwskazań, aby osoby przebywające na emigracji starały się o lokal w ramach Mieszkania Plus.

Dlaczego dojście do własności kosztuje tylko 20% więcej?

Nawet w ciągu 30 lat wynajmowania, dodatkowe 20% czynszu nie wyrówna ceny lokalu. Dlatego z upływem czasu część kapitałowa czynszu mieszkania będzie rosnąć, kosztem odsetkowej. W przypadku wynajmu druga wartość nie ulega zmianie.

Od kiedy składanie wniosków Mieszkanie Plus w Warszawie?

Nie można dziwić się rosnącym zainteresowaniem w stolicy, największa metropolia w Polsce ma ogromne potrzeby mieszkaniowe. Ceny są wysokie i ludzie szukają możliwość na zwiększenie metrażu czy usamodzielnienie. Jak wygląda tutaj sytuacja? Do chwili obecnej w obrębie miasta grunty przekazało jedynie PKP. Trwają rozmowy z ratuszem, który dysponuje ponad czterdziestoma hektarami terenów, z których część mogłyby zostać wciągnięta do programu Mieszkanie Plus.

Dlaczego w moim mieście nie ma programu Mieszkanie Plus

Jeżeli lokalny samorząd nie skorzystał z szansy i nie zaangażował się w prace nad programem, to warto zasygnalizować potrzebę.

Jak duże będą mieszkania oferowane przez program?

Średni udział w budynku różnych mieszkań ma wyglądać następująco:

  • 5% całej puli to M5, 4 – 5 sypialni z pokojem dziennym i kuchnią.
  • 15% wszystkich to M4, trzy sypialnie z pokojem dziennym i kuchnią.
  • 35% lokali to M3 z wliczonym pokojem dziennym i dwoma sypialniami.
  • 45% mieszkań to M2 – aneks kuchenny, ewentualnie kuchnia, sypialnia i pokój dzienny.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć chociaż na część nurtujących Państwa pytań. Strona na bieżąco informuje o wszystkich zmianach i nowościach. Dzięki czemu przekazywane są sprawdzone i rzetelne informacje. Masz dodatkowe pytanie? Chętnie odpowiemy na nie w komentarzach pod tekstem!

Facebook