1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. 5 miliardów na start programu M+

5 miliardów na start programu M+

budynek mieszkalny - mieszkanie plus

5 miliardów na start programu M+

5 (100%) 2


Takimi pieniędzmi na początku będzie operować spółka Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Według prezesa spółki – Mirosława Barszcza, pieniędzy w programie Mieszkanie Plus będzie przybywać. BGK N w przyszłości liczy na dużo wyższy wynik.

Do chwili obecnej podpisano około siedemdziesięciu umów, których lokalizacje konsekwentnie uzupełniamy – https://mieszkanieplus.org.pl/lokalizacje-mieszkan-w-programie-mieszkanie-plus/. Powierzchnia gruntów, z już zatwierdzonych dokumentów wynosi 220 hektarów, na których planowane jest wybudowanie dwudziestu tysięcy lokali mieszkalnych. Co ciekawe, sprawdzane jest ponad sześćset kolejnych potencjalnych lokalizacji na terenie całej Polski.

Kiedy efekty programu Mieszkanie Plus?

Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury podkreśla, że na widoczne efekty musimy poczekać do następnego roku. Wiąże się to z długim procesem legislacyjnym, wyłonieniem planu architektonicznego, czy doborem odpowiednich technologii. Obecnie trwają prace nad projektami technicznymi, jak również rozmowy z producentami różnych elementów konstrukcyjnych.
Widać różnicę w samych kosztach przeznaczonych przez rząd na projekty związane z większą dostępnością mieszkań w Polsce. W poprzednim roku wydaliśmy 1,52 miliarda złotych, dwa lata wcześniej 1,36. W tegorocznym budżecie zaplanowano już 1,77. Tempo musi zostać podkręcone jeszcze bardziej, w końcu planowane jest wybudowanie prawie trzech milionów mieszkań.

Biorąc pod uwagę, że koszt uzyskania metra kwadratowego powierzchni będzie wynosił prawdopodobnie 2 400 zł, to z całej puli – 5 mld złotych, mogłoby powstać nawet 50 tys mieszkań. Przy założeniu, że średnia ich powierzchnia wynosiłaby 40 mkw. Niestety, dojdą dodatkowe koszty infrastruktury, cześć pieniędzy zostanie przeznaczone na cele, które nie będą związane bezpośrednio z budową mieszkań. Warto zaznaczyć, że rozsądne wydatkowanie funduszy ściągnie kolejnych inwestorów i napędzi przyszłe projekty.

Pozyskamy Fundusze Europejskie

Europejski Bank Inwestycyjny miał przeznaczyć na budownictwo czynszowe w naszym kraju sześćset milionów złotych. W toku szczegółowych ustaleń BGK wynegocjował zmiany, które mają odpowiadać założeniom Mieszkania Plus. Dzięki czemu pozyskano kolejne dwieście mln złotych. Środki te trafią do spółek komunalnych i TBS-ów. Wpisuje się to w jeden z trzech filarów rządowego programu.

Pięć miliardów złotych to duże pieniądze i ogromna odpowiedzialność. Na szczęście opinia publiczna będzie przyglądała się realizacji programu Mieszkanie Plus. My również będziemy sprawdzać, jak postępują prace!

Facebook