1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak wciągnąć mieszkania spółdzielcze do nowego programu?

Jak wciągnąć mieszkania spółdzielcze do nowego programu?

blok mieszkalny trzy

Jak wciągnąć mieszkania spółdzielcze do nowego programu?

3.9 (77.14%) 7


Odpowiedzi na to pytanie szukało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dzięki czemu powstał projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowelą teraz zajmie się Rada Ministrów. Ma umożliwić włączenie wymienionych podmiotów do Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego jednym z filarów jest Mieszkanie Plus. Czego będą dotyczyć zmiany? Czy rozwiązanie jest korzystne?

Idea, jaka przyświeca spółdzielniom mieszkaniowym pokrywa się z tą, którą proponuje nam nowy program. Potrzeby są ogromne, dlatego jak największa liczba wciągniętych instytucji przełoży się na lepszy, ogólny wynik. Cel, uzupełnienie braków mieszkaniowych w Polsce, wymaga konsolidacji różnych pomysłów.

Nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Kluczowy w tym wypadku jest zapis mówiący, że spółdzielnia będzie musiała określić dokładny termin możliwego przejęcia mieszkania przez lokatora na własność. Oprócz tego, w tekście znajdziemy kilka innych interesujących pomysłów:

  • 1. lokatorzy zajmujący dawne lokale zakładowe będą mogli, po poniesieniu odpowiednich kosztów przejąć na własność mieszkanie.
  • 2. pełnoprawnymi członkami spółdzielni będą mogły zostać tylko osoby posiadające prawo do należącego do spółdzielni mieszkaniowej lokalu.
  • 3. finansowanie całości będzie bardziej przejrzyste. Właściciele będą mieli większy wpływ o kontrolę nad wydatkami.
  • 4. Ograniczenie rosnących zaległości płatniczych wobec dostawców prądu, gazu czy wody poprzez wyłączenie spod egzekucji opłat za media, które pochodziły od osób zamieszkujących lokale spółdzielcze.

Zmiany uwzględniają orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

W spółdzielniach mieszkaniowych leży ogromny potencjał. Po zmianach w finansowaniu i wciągnięciu do Narodowego Programu Mieszkaniowego, być może zacznie powstawać więcej takich inwestycji.
Zapraszamy do zapoznania się z listą miejsc, gdzie zostały podpisane listy intencyjne w sprawie programu Mieszkanie Plus – lokalizacje programu Mieszkanie+.

Facebook