1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. M+ na rzecz rozwoju gospodarki lokalnej

M+ na rzecz rozwoju gospodarki lokalnej

bloki

M+ na rzecz rozwoju gospodarki lokalnej

5 (100%) 1


Jeszcze rok temu wpisując w https://www.google.com zwrot program Mieszkanie Plus, wyskoczyłyby niezwiązane z znanym dzisiaj tematem hasła. Inwestycje, jakie będą poniesione w ramach projektu mogą pozytywnie odbić się na całej gospodarce. Dlatego do rozmów i współpracy zapraszane są polskie firmy. Rozwiązania mają być nowoczesne i trwałe. Dlaczego na tym wszystkim nie miałaby skorzystać nauka? Współpraca programu z placówkami edukacyjnymi to świetny pomysł!

Program Rządowy a Politechnika Warszawska

Uczelni nie trzeba dwa razy przedstawiać. Renomowana i utytułowana, z ogromną tradycją, jest marką sama w sobie. Współpraca przy tak dużym projekcie, jakim jest Mieszkanie Plus, zapewni korzyści obu stronom podpisanego porozumienia. List intencyjny da możliwość wprowadzenia najnowszych technologicznie rozwiązań, a także prowadzenie badań na nieznaną dotąd skalę. Dzięki czemu powstaną wyspecjalizowane grupy eksperckie. Równolegle wypracowane zostaną systemy i metody pracy, a także specjalistyczne narzędzia, które być może zrewolucjonizują mieszkaniówkę w Polsce. Wszystko w jednym celu – zapewnienia płaszczyzny współpracy między różnymi projektami gospodarczymi a środowiskiem naukowym. Dysponujemy świetnym, wykwalifikowanym zapleczem, a takie projekty są motorem napędowym dla pracy twórczej. Co ciekawe, prace będą trwały również nad modernizacją już istniejącego zasobu mieszkaniowego.
Już teraz jesteśmy świadkami np. szukania porozumień z producentami zaawansowanych prefabrykatów. Słychać również o możliwościach zastosowania i szansach jakie daje OZE w ramach programu Mieszkanie Plus – https://mieszkanieplus.org.pl/czy-mieszkanie-plus-bedzie-dobra-promocja-oze/.

Współpraca BGK z architektami

Podobne porozumienia mają swój początek w czasach II Rzeczpospolitej. Sławny Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej angażował się w prace nad optymalizacją projektów urbanistycznych.
Ściśle współpracująca z programem Mieszkanie Plus spółka PKP również chwali się ciekawymi rozwiązaniami i swoim wkładem w budownictwo mieszkaniowe. W międzywojniu, również w współpracy z wyżej wymienionym Wydziałem. Zaprojektowano i zaczęto budowę osiedla „Dyrekcja” w Chełmie dla pracowników, którzy w tamtych czasach borykali się z problemami mieszkaniowymi. Co ciekawe, projekt zakładał zapewnienie wszystkich podstawowych funkcji, nieodzownych w dzisiejszych czasach. Takich jak lecznica, łaźnia czy obiekty sportowe. I punkt kulminacyjny, wszystkie cechy miały się łączyć i wpisywać w charakterystykę miasta – ogrodu.

Wspólne cele

Osiągnięcie ceny ok 1900 zł netto za metr kwadratowy, przy zachowaniu wszelkich standardów jest niemałym wyzwaniem. Dlatego współpraca wszystkich zainteresowanych – rządu, biznesu i świata nauki jest nieodzowna. Rozwiązanie problemu mieszkaniowego w Polsce leży w interesie wszystkich. Nauka może mieć ogromny wpływ na jakość inwestycji. Budynki nie mogą być byle jakie, muszą być solidne i wytrzymać wiele lat, by służyć kolejnym pokoleniom.
Tylko dzięki optymalizacji kosztów, BGKN będzie w stanie wynajmować mieszkania w cenie 10 – 20 złotych za metr kwadratowy. Wyższe koszty uniemożliwiłyby dojście do własności. Takim właśnie rozwiązaniem jest zainteresowane grono z nas, o czym świadczy – https://mieszkanieplus.org.pl/mieszkanie-z-dojsciem-do-wlasnosci-program-mieszkanie/.

Przed programem Mieszkanie Plus jeszcze długa droga. Jednak rozmowy z producentami czy zapowiedź konkursu architektonicznego daje spore nadzieje. Teraz przyglądamy się inwestycjom w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Czas pokaże, jak plany zostaną zrealizowane, gdy dojdzie do zderzenia z rzeczywistością. My będziemy jak zawsze pierwsi informować o postępach, problemach i sukcesach programu!

Facebook