1. Mieszkanie Plus
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Eksmisja w Mieszkanie Plus – o co chodzi?

Eksmisja w Mieszkanie Plus – o co chodzi?

Eksmisja w Mieszkanie Plus – o co chodzi?

3.7 (73.33%) 9


W ostatnim czasie w mediach zawrzało. Okazuje się, że rządowy program Mieszkanie Plus pozwala na łatwiejsze eksmitowanie niż do tej pory było w przypadku mieszkań socjalnych i komunalnych. Organizacje lokatorskie ostrzegają przed katastrofalnym wpływem uchwały o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), mającej bezpośredni wpływ na program.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości ma za zadanie umożliwić budowę mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus na gruntach Skarbu Państwa. Zadaniami KZN będzie gromadzenie gruntów, organizowanie przetargów, gospodarowanie nieruchomościami, nadzorowanie najmu, określanie wysokości czynszu.

Ustawa budzi ogromne emocje ponieważ w rozdziale 2b w punkcie 3 możemy przeczytać: „Do umowy najmu instytucjonalnego lokalu załącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19i ust. 3 oraz przyjął do wiadomości, że w razie konieczności wykonania powyższego zobowiązania prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego nie przysługuje.”

Jak ma wyglądać eksmisja w programie Mieszkanie Plus?

W praktyce oznacza to, że aby móc skorzystać z programu będziemy musieli notarialnie zrzec się swoich praw lokatorskich. W sytuacji, kiedy stracimy pracę, zachorujemy i nie będziemy mieli możliwości płacić czynszu zostaniemy eksmitowani bez wyroku sądu.

W prawie lokatorskim eksmisję można dokonać tylko na wyrok sądu, gdzie zawarta jest informacja o prawie (lub jego braku) do lokalu socjalnego. Taki lokal bezwzględnie przysługuje: kobietom w ciąży, obłożnie chorym, bezrobotnym, osobom z niepełnosprawnością oraz emerytom, spełniającym określone kryteria. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości pozbawia nas tych praw.

Zgodnie z obietnicami rządu, Mieszkanie Plus miało być skierowane do osób, które nie posiadają zdolności nabycia własnego mieszkania. Pozbawianie ich prawa do mieszkania socjalnego w razie ewentualnych problemów jest co najmniej nieludzkie, zwłaszcza, że program w pierwszej kolejności ma być skierowany do rodzin z dziećmi.

Egzekwowaniem należności będzie zajmowała jednostka odpowiedzialna za program w danym mieście: będą to zarówno jednostki samorządu, jak i prywatni deweloperzy. Stąd rodzą się obawy, że procedura może być przeprowadzana błyskawicznie, bez szans na odwołanie się.

Stanowisko rządu wobec eksmisji z mieszkania z M+

Zdaniem rządu zapisy te mają jednak chronić również potencjalnych Beneficjentów programu. Zapis o eksmisji ma być stosowany wobec osób, które łamią zasady najmu, dewastują mieszkanie lub nie rokują ze spłatą czynszu. Dla pozostałych osób przewidziana jest możliwość rozłożenia płatności na raty.

Nieco inaczej wygląda także sytuacja w przypadku osób, które zamierzają się starać o dojście do własności. W przypadku braku regularnych wpłat – pokrywane będą one z odłożonego kapitału na wykup mieszkania. W każdej chwili będzie także można zrezygnować z tej opcji, a zgromadzone środki, za zgodą beneficjenta, przeznaczone zostać mogą na regulowanie bieżących zobowiązań.

Na razie trudno ocenić, czy najem okazjonalny i wiążące się z nim przepisy znacząco wpłyną na funkcjonowanie programu.

 • nochalek

  to duże ryzyko z takiego mieszkania korzystać. w końcu przez lata wiele może się zdarzyć…

 • Dariusxz

  niestety w dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo, dlaczego ktoś ma korzystać z mieszkania nie płacąc? państwo to nie instytucja charytatywna, tylko brać i brać, ale nic w zamian nie dawać.Niektórzy przyzwyczaili się do dobrego.

  • Matylda

   tak, ale jakieś dbanie o słabsze jednostki również powinno być zapewnione. nigdy nie wiesz, co może cię w życiu spotkać.

 • n.w.

  O co chodzi? Chodzi of corse o kasę. nie ma zmiłuj się. nawet jak jesteś w ciąży to idź na bruk, bo np. pracodawca pensji na czas nie wypłacił. chory system, a ludzie jeszcze temu przyklaskują!

 • Larwa

  nikt nie pomyśli o tym, że w pewnym momencie taki kowalski może stracić pracę lub np mieć wypadek i być niezdolny do dalszej pracy. Co wtedy ma zrobić? zostanie wyrzucony na bruk i tyle.

  • Arek

   to dlaczego nikt nie stoi w obronie takiego kowalskiego, który ma kredyt hipoteczny?? tam od razu jak nie spłaca może porzegnać się z lokalem i nikt nie będzie za nim płakał!

Facebook