Coś się kończy, coś się zaczyna. Program Mieszkanie dla Młodych może zakończyć się już w pierwszej połowie 2018 roku. Rząd wychodzi z nową propozycją. Z założenia ma być więcej, taniej i lepiej. Piękna perspektywa wywołuje jednak wiele skrajnych emocji. Cieszy jednak ogólnonarodowa dyskusja, bo problem braku mieszkań jest ogromny, a każdy pomysł gotowy go rozwiązać godny uwagi.
Lokalizacje Mieszkania Plus
Wciąż trwa spis nieruchomości obejmujący cały kraj. Coraz więcej samorządów zgłasza swoją gotowość do wzięcia udziału w programie. Miejsca nie zawsze są najatrakcyjniejsze pod względem logistycznym. Działki udostępniane przez największe spółki Skarbu Państwa mają dużo większy potencjał. Znajdują się często w centrach miast, są świetnie skomunikowane i posiadają odpowiednią infrastrukturę. Nieruchomości, które powstałyby z dala od granic miast generowałyby dodatkowe koszty. W końcu liczy się dojazd, media równie trzeba podciągnąć i zadbać o dodatkowe udogodnienia, takie jak sklepy, czy w przypadku większych osiedli żłobki, przedszkola a nawet szkoły. Włączenie nowych miejsc do mapy komunikacyjnej miasta, z nowymi przystankami i zajezdnią, też może być dodatkowym obciążeniem.
Nie można jednak z góry zakładać najgorszego. Sama spółka Polskie Koleje Państwowe posiada prawie sto tysięcy nieruchomości, z których około trzydziestu procent posiada potencjał inwestycyjny.
Wzorując się na państwach Europy Zachodniej rządzący zamierzają wybudować w szybkim czasie dużą liczbę mieszkań, aby pomóc Polakom w poszukiwaniu własnego miejsca na świecie. Dlatego założenia Programu Mieszkanie Plus wywołują takie zainteresowanie. Cena najmu ma nie przekroczyć 10 – 20 złotych za metr, z możliwością dojścia do własności. Udział w projekcie nie będzie ograniczony wiekowo, jednak w pierwszej kolejności beneficjentami programu zostaną osoby bez zdolności kredytowej. Na specjalnych subkontach państwo będzie premiować oszczędzanie na zakup nieruchomość bądź remont. O niskich kosztach ma zadecydować budowanie na gruntach Skarbu Państwa i efekt skali.
Polska od lat czeka na kompleksowe rozwiązanie problemu deficytu mieszkań. Na bieżąco analizujemy i publikujemy nowinki dotyczące zagadnienia. Z niecierpliwością oczekujemy większej liczby szczegółów.
Najnowsze komentarze