1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Rządowe mieszkania pod wynajem

Rządowe mieszkania pod wynajem

para pod daszkiem

Rządowe mieszkania pod wynajem

Oceń post


Po tym jak pierwsza łopata została wbita, czas zastanowić się nad głównymi założeniami programu Mieszkanie +. Od czerwca zeszłego roku wiemy już więcej? Jak będzie wyglądała realizacja? Czy krytyka była konstruktywna i pozwoliła rozwinąć się nowemu rządowemu pomysłowi? Znamy pierwsze terminy, pierwsze lokalizacje i najważniejsze szczegóły.

Program mieszkania na wynajem

Należy podkreślić, że rządowe mieszkania na wynajem, oferowane w ramach programu Mieszkanie Plus będą wynajmowane na preferencyjnych warunkach. Na koszt, który ma wahać się w przedziale 10 -20 zł za metr kwadratowy składać ma się kilka czynników. Główne punkty to czynsz mieszkaniowy i koszt najmu. Dlatego przy założeniu – 15 zł., pięćdziesięciometrowe metrowe mieszkanie będzie kosztowało 700 złotych. Średnio w budownictwie komunalnym taka nieruchomość ma stały czynsz w przedziale 400 – 500 zł. miesięcznie. Każdy, kto poszukiwał mieszkania na wynajem wie, że wynajmujący oczekuje minimum podobnej sumy. Co w praktyce sprowadza się do średniego kosztu wynajęcia takiego lokalu w cenie tysiąca złotych. Nie mówiąc już o większych miastach, gdzie podany koszt może być dwa razy większy. W perspektywie roku oszczędność minimum 3 600 złotych robi wrażenie. Stąd ogromne zainteresowanie jakie wywołuje społeczny program mieszkaniowy nie może dziwić. Zobaczymy tylko w jakim tempie narodowy fundusz będzie oddawał kolejne obiekty. Takie rozwiązanie ma opłacać się wszystkim, nie możemy tutaj powiedzieć, że są to dodatkowe dotacje mieszkaniowe.

Sporo osób jest również zainteresowana opcją – mieszkanie z dojściem do własności. Dzięki temu płacąc nieznacznie wyższy czynsz (12-24 zł.) będzie możliwe oszczędzanie na mieszkanie. Dzięki temu po maksimum 30 latach, a w niektórych przypadkach już po 20 będziemy mogli kupić mieszkanie. Wszystko dzięki temu, że część kapitałowa czynszu będzie się z każdym rokiem zwiększać, ograniczając tą odsetkową.

Finansowanie programu Mieszkanie Plus

Wszystko zależy od tego, jak szybko budowa mieszkań będzie postępować. Oczywiście, projekt wymaga doskonałej współpracy na linii rząd – Bank Gospodarstwa Krajowego – samorządy. Dlatego stworzono unikalny system, który ma finansować program rządowy. Do najważniejszych czynników możemy zaliczyć pieniądze otrzymane przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, środki budżetowe, dodatkowo korelacja z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy funduszami europejskimi pewnie zapewni dodatkowe finansowanie. Najważniejsze, również ze środków prywatnych – Fundusz +, dzięki czemu jasne warunki zapewnia partycypację społeczną i zachowane zostaną mechanizmy rynkowe. Prace mają rozpocząć się już w 2017, prawdopodobnie pierwsze bloki powstaną w 2018.

O zainteresowaniu świadczy ilość osób, które dopytują się o szczegóły programu na naszym profilu FB. Praktycznie z całej Polski spływają konkretne zapytania. Mnóstwo osób wiąże swoją przyszłość z nowym rządowym programem.

Facebook