1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Opinie o Mieszkaniu Plus

Opinie o Mieszkaniu Plus

plan

Opinie o Mieszkaniu Plus

5 (100%) 2


Początek roku to dobry czas na podsumowanie dotychczasowych wysiłków i prac dziejących się wokół Mieszkania Plus. Czy podejście różnych grup zdążyło się zmienić? Projekt widziany z wielu perspektyw ma swoich krytyków i obrońców. Udało się złagodzić kwestie sporne? Czy realizacja jest na tyle zaawansowana, aby mówić o sukcesie?

Mieszkanie + z perspektywy opozycji

Wraz z pierwszym wbiciem łopaty zabrany został opozycji podstawowy argument – program wyglądał dobrze i miał pozostać taki na papierze. Za realizacją projektu stało wiele niewiadomych. Dlatego założono, że skataloguje się go między bajkami. Budowanie mieszkań na niespotykaną dotąd skalę nie jest pomysłem łatwym w realizacji. Oprócz tego możemy wymienić kilka innych problemów, które wyciągała opozycja:

  • finansowanie. Program mógłby generować wysokie koszty, jednak sposób w jaki pozyskane mają być pieniądze zdaje się być dobrym rozwiązaniem. Projekt ma działać na zasadach rynkowych. Opracowany i dostosowany Fundusz + powinien dać szansę na zysk inwestorom i zapewnić sprawne funkcjonowanie programu.
  • Jakość. Opozycja bała się, że mówiąc o masowym budowaniu lokale stracą na jakości i funkcjonalności, a zakupy będą okazją do nadużyć. Mimo, że BGK nie ma obowiązku przeprowadzać przetargów, to bank stawia na transparentność. Wszyscy będą mieli wgląd do warunków i wyników postępowań. Takie rozwiązanie, tzn zamawianie większych ilości materiałów budowlanych pozwoli na oszczędności, które nie będą musiały wcale odbić się na jakości.

Mieszkanie Plus a samorządy lokalne

Władze w terenie najbardziej przestraszyły się nowego pomysłu i założeń programu Mieszkanie Plus. Obawiając się „spychologii” to na ich barki mógłby zostać zrzucony obowiązek realizacji programu. Stąd początkowa, wielka nieufność. Teraz, gdy warunki współpracy są już znane, do grona 30 pilotażowych samorządów chętnie chcą dołączać kolejne. Wszystko dzięki dobrym rozwiązaniom, obie strony, rządowa i lokalna, muszą wykazać zaangażowanie, dzięki czemu projekt staje się wspólny. Dopiero, gdy lokalizacja opłaca się obu stronom, dochodzi do podpisania listów intencyjnych. Przez to nie będzie dodatkowych kosztów związanych z mediami, drogami czy połączeniami autobusowymi. Lokalizacje muszą być w atrakcyjnych miejscach, a nie na odludziu.

Mieszkanie + a Polacy

Co ciekawsze oferty mieszkaniowe znikają ze stron ogłoszeniowych na pniu. Chcemy kupować, ale nie stać nas na przepłacanie. Potrzebny jest impuls, Mieszkanie Plus może zmienić sytuację diametralnie. Mimo, iż do tej pory Mieszkanie dla Młodych spełniało funkcję regulacyjną, ale program raczej wstrzymywał podnoszenie cen, niż je obniżał.

Jeszcze trudniej wygląda rynek najmu w Polsce. Najemcy wręcz konkurują ze sobą walcząc o mieszkania. Powoduje to podnoszenie cen, ale zainteresowani zaciskają zęby i płacą. Podstawowa potrzeba, lokal, musi być zapewniona. Nawet gdy przepłaca się 3 -4 tys. złotych rocznie. Coraz częściej odchodzimy od przywiązywania się do jednego miejsca, nie chcemy kredytu na 30 lat, by związać się z jedną miejscowością na całe życie. Dlatego wynajem na rozsądnych warunkach jest przyszłościowy. Dla chętnych zostaje inna furtka, dochodzenie do własności poprzez płacenie 20 proc. wyższego czynszu.

Nie tylko chcemy się usamodzielniać, ale również polepszać swoje warunki mieszkaniowe. Chcemy mieć poczucie daleko idącej stabilizacji i przejrzystości umów. Mimo, iż nie od razu, ale Mieszkanie Plus wpłynie na cały sektor budownictwa. Na początku tam, gdzie się pojawi, a potem już w skali całego kraju. Jest to przybliżona opinia do specjalistów z https://hipoteki.net/, którzy w najbliższym czasie nie planują zmian w kredytach hipotecznych spowodowanych programem. Co nie znaczy, że z czasem dodatkowa konkurencja na rynku nie wpłynie na prowizje, ubezpieczenia czy marże.

Program Mieszkanie Plus a rząd

W projekcie obecny rząd widzi panaceum na problem mieszkaniowy w Polsce. Do przeciwności, które pojawiają się po drodze podchodzi zadaniowo. Krok po kroku wszystkie problemy są rozwiązane. Potrzebują czasu na realizację pomysłu i odrobiny cierpliwości.

Sukces programu Mieszkanie Plus wciąż zależy od wielu czynników. W to, że jest potrzebny, nikt nie ma wątpliwości. Dlatego musimy uważnie przyglądać się proponowanym rozwiązaniom i sprawdzać postępy realizacji projektu. Dzięki profesjonalizacji i odpowiedzialności może się okazać, że program wyjdzie naprzeciw potrzebom tysięcy Polaków i pomoże w codziennych trudach. Jakie jest Wasze stanowisko?

Facebook