1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie + sprawnie ureguluje rynek mieszkaniowy?

Mieszkanie + sprawnie ureguluje rynek mieszkaniowy?

monety

Mieszkanie + sprawnie ureguluje rynek mieszkaniowy?

Oceń post


Niestety Polska ma duże zaległości w budownictwie mieszkaniowym. Do europejskiej średniej – 435 mieszkań na tysiąc mieszkańców nawet się nie zbliżamy, u nas wychodzi około 365. Co pokazuje, że wciąż brakuje od dwóch do nawet trzech milionów mieszkań. Wysoka podaż zapewnia utrzymywanie się wysokich cen. Czy tysiące budowanych lokali przez rząd zmieni sytuacje w kraju?

Rynek nieruchomości stabliny

Obecnie ceny mieszkań drożeją w minimalnym stopniu. Rynek stał się przewidywalny, przez co deweloperzy opierali swoje strategie o miarodajne oceny. Korzyść dla potencjalnych klientów była taka, że nie było pośpiechu, że można zaplanować budżet tak, aby oszczędzać na wymarzone mieszkanie. Innym środkiem korygującym ceny był czynnik MdM – rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Raz na kwartał BGK ustalał maksymalne ceny za metr kwadratowy dla województwa i okolicznych regionów. Według danych Mieszkanie dla Młodych – MdMprogram.com udział kredytów wspartych programem sięgał 20%, przez co deweloperzy nie mogli go zlekceważyć. Ustawa rozróżnia powierzchnię mieszkaniową od użytkowej umożliwiła optymalizację nieruchomości i takie trendy są widoczne w budownictwie mieszkaniowym 2016, 17 i 18 roku.

Co może zmienić Mieszkanie Plus

Pojawienie się na rynku nieruchomości dodatkowych tysięcy tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności może wprowadzić niemałe zamieszanie. Gdzie tylko pojawi się Mieszkanie Plus, ceny lokali najmowanych na zasadach komercyjnych powinny się obniżyć. Obecnie borykamy się deficytem podobnych ofert, dlatego właściciele mieszkań mogą pozwolić sobie na wyższe ceny, niż mogliby sobie pozwolić potencjalni najemcy z średnimi dochodami.

Rządowy program powinien w znacznym stopniu zmienić oblicze pierwotnego rynku nieruchomości. Do teraz deweloperzy nie mieli dużej konkurencji. Udział w sektorze TBSów i innych ciekawych inicjatyw był raczej marginalny. Dlatego cena za metr kwadratowy nie ulegała zmianie i utrzymywała się na wysokim poziomie. Oczywiście, pamiętamy sytuację trudnej korekty na rynku, teraz mechanizmy są lepsze, jednak dalej nie są idealne. Mimo, iż branża budowlana stoi na stanowisku, że Mieszkanie Puls nie jest dla niej konkurencją, to wzajemne oddziaływanie jest nieuniknione. Teza o różnych grupach docelowych może w praktyce okazać się błędna.

W Białej Podlaskiej wbito pierwszą łopatę pod pilotażowy projekt. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, wicepremier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński zainaugurowali początek programu. Czekamy z niecierpliwością na realizację!

Facebook