1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Przedostatnia pula MdM zamknięta!

Przedostatnia pula MdM zamknięta!

Przedostatnia pula MdM zamknięta!

5 (100%) 1


Program, którego bezpośrednim następcą ma zostać Narodowy Program Mieszkaniowy i Mieszkanie Plus w ubiegły piątek przestał przyjmować wnioski na dopłatę w ramach pierwszej puli MdM 2018. W ostatnich tygodniach popularność rozwiązania rosła, by w ostatnim tygodniu rozdysponować 54 miliony złotych. Jak jeszcze będzie można skorzystać z dopłaty?

Od 2014 roku na dopłaty przeznaczono około 2,3 mld złotych. Trafiły one do prawie dziewięćdziesięciu tysięcy osób. To dobry wynik, biorąc pod uwagę, że na najniższą możliwą dopłatę przeznaczono praktycznie połowę środków. Wysokość dofinansowania została uzależniona od liczby wychowywanych dzieci. Nikt jednak nie wziął pod uwagę tego, że niektórzy zanim postarają się o potomków, chcą mieć zapewnione własne mieszkanie. Dlatego do funkcji prorodzinnej programu możemy spokojnie dopisać tworzenie odpowiednich fundamentów pod zakładanie rodzin.

Co dalej z programem?

Zainteresowani dofinansowaniem będą mogli spróbować w styczniu złożyć aplikację. Ustawa przewidziała na drugą pulę programu Mieszkanie dla Młodych w 2018 całe 381 mln złotych. Można uzyskać dodatkowo nawet 30% wartości nieruchomości, co na swoim przykładzie sprawdzisz dzięki aplikacji kalkulator MdM. Warunki nie są poważnym utrudnieniem. Beneficjent nie mógł posiadać w przeszłości nieruchomości, a także nie może mieć więcej jak 35 lat. Wychowywanie trójki dzieci znosi te ograniczenia. Chcąc uniemożliwić próby wymuszeń ustawa zakłada, że z dopłaty można skorzystać tylko raz.

Wszystkim, którym wydaje się, że prawie 8 miesięcy to dużo czasu, warto przypomnieć styczeń tego roku, gdzie pierwsi byli najlepiej przygotowani. I właśnie oni spali spokojnie. Dlatego trzeba mieć wybraną nieruchomość, a nie szukać na ostatnią chwilę. Oferty kredytów hipotecznych również różnią się od siebie. I co najważniejsze, sprawdźmy własną zdolność kredytową. Czasem może zabraknąć tak niewiele… Są mniej lub bardziej radykalne sposoby na zwiększenie otrzymanej kwoty, nie można się od razu poddawać.

Banki przyjmowały od zainteresowanych wnioski już wcześniej, by po dopełnieniu formalności złożyć je w Banku Gospodarstwa Krajowego w pierwszym dniu otwarcia puli.

Zestawiając oba programy różnice widać już na poziomie założeń. W Mieszkaniu dla Młodych większa odpowiedzialność spada na beneficjenta i bank. BGK rozpatruje jedynie pozytywnie lub negatywnie wnioski. Natomiast Mieszkanie Plus przenosi odpowiedzialność w dużej mierze na BGK – Nieruchomości i samorządy, które wspólnie będą odpowiedzialne za realizację programu. Inny z filarów, IKM – Indywidualne Konta Mieszkaniowe będzie miał za zadanie mobilizować i wspierać finansowo oszczędzanie na inwestycje związane z zakupem mieszkania czy remontem.

Facebook