1. Mieszkanie Plus
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Wygląda pięknie! Wizualizacje z Pelplina

Wygląda pięknie! Wizualizacje z Pelplina

szerokie ujęcie budynku mieszkalnego z programu Mieszkanie +

Wygląda pięknie! Wizualizacje z Pelplina

Oceń post


Na zamówienie ratusza w Pelplinie powstał wstępny plan zagospodarowania terenów, gdzie miałyby powstać pierwsze budynki z programu Mieszkanie Plus. Wymieniony samorząd był jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym na Pomorzu, który podpisał listy intencyjne. To też tam prace wydają się najbardziej zaawansowane. Przedstawione zostały niedawno wizualizacje. trzeba przyznać, robią wrażenie.

Na terenie samorządu ma powstać około 170 mieszkań. Wstępnych wniosków o udział w programie Mieszkanie Plus w Pelplinie wpłynęło ok. 400, z czego ponad 100 spoza gminy, w tym również z zagranicy. Dokumenty te oczywiście były swoistym rozpoznaniem zapotrzebowania na podobne rozwiązania, jednak to zawsze pierwszy krok, który często jest najtrudniejszy.

Przykładowe osiedle Mieszkanie Plus

Na terenach o powierzchni około 1,7 hektara ma powstać 6 budynków. Miasto nie wycofuje się z zapewnień, planowany czynsz ma oscylować w granicy 10 zł. za metr kwadratowy. Nawet przy dojściu do własności, gdzie cena wzrasta o 20% suma wydaje się atrakcyjna. Budowa miałaby ruszyć niedługo, a skończyć się w przeciągu roku.

Oto projekty przedstawione przez miasto:

perspektywa na mieszkanie +
Zbliżenie:

Przykładowy budynek z programu Mieszkanie Plus
Z innej perspektywy:

wizualizacja mieszkanie plus

Funkcjonalne Mieszkanie Plus

Grafika przedstawiająca plan osiedla wskazuje na wiele czynników, które podniosą jego atrakcyjność:

Mieszkanie Plus z lotu ptaka

Może i sam skatepark to raczej dalsza perspektywa, jednak inne rozwiązania wydają się rozsądne. Przede wszystkim duża ilość miejsc parkingowych rzuca się w oczy. To był jeden z głównych zarzutów przeciw programowi, ich liczba miała być niewystarczająca. Na terenie inwestycji przewidziane jest również sporo zieleni. Ważne, że pomyślano również o najmłodszych planując place zabaw. Siłownia zewnętrzna powinna zmobilizować do ruchu też starszych mieszkańców.

Oby w końcowym rozrachunku zostało jak najwięcej z przedstawionych planów. Budynki i przestrzeń wkoło wyglądają ciekawie. W takim miejscu aż chce się mieszkać!

fot. dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Pelplin

 • dżosz

  Nasze miasto Słubice/lubuskie (a w sumie zarządzający nim burmistrz PO)_ nawet nie chce słyszeć o mieszkaniu plus mimo ,iż zapotrzebowanie jest duże. Za to biorą dotację z unii europejskiej na budowę wieży dla jakiegoś niemca. Ot tak się prowadzi w naszym mieście politykę dla mieszkańców. Miało być pro polsko a jest dla niemca. Szkoda ,że nikt z rządu nie kontroluje działań naszego burmistrza mimo afery jaka znów ostatnio wypłynęła w naszym mieście.

 • a gdzie odległość wymagana miejsc parkingowych od okien budynków?
  Określa to rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 ze zm.).

  • 7 m – w przypadku 4 stanowisk postojowych,
  • 10 m – w przypadku 5 do 60 stanowisk postojowych,
  • 20 m – w przypadku większej liczby stanowisk.
  Widać na wizualizacjach że w wielu miejscach jest przekroczona liczba zgrupowanych ponad 60 miejsc parkingowych w jednym miejscu, odległość w tym przypadku powinna być 20 metrów od okien a widać że wynosi ok 7!
  Interpretacja przepisów jest taka, że przedzielenie miejsc parkingowych od okien drogą nie obchodzi tej ustawy!
  Czy przepisy dla programu Mieszkanie + nie dotyczą?
  Co z bezpieczeństwem mieszkających tam ludzi?
  Uważam, że projekt jest niezgodny z obowiązującymi przepisami.

  • Radosław

   Słuszne uwagi, pewnie w dalszych etapach projektowych podobne warunki zostaną wzięte pod uwagę.

Facebook