1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Co sfinansuje Fundusz M+?

Co sfinansuje Fundusz M+?

budynek mieszkalny - mieszkanie plus

Co sfinansuje Fundusz M+?

Oceń post


Założenia nowego rządowego programu Mieszkanie Plus są już nam praktycznie znane. Przyszedł czas na szukanie rozwiązań legislacyjnych, by umożliwić realizację projektu. Ambitne plany wymagają innowacyjnych pomysłów. Dlatego nowe instytucje muszą sprostać wielu oczekiwaniom.

Mieszkanie Plus przejmuje, a nie tworzy nowe podmioty

Do tej pory BGK Nieruchomości miało pod swoimi skrzydłami Fundusz Mieszkań Na Wynajem. Wraz z nowymi celami zajmie się teraz budową tanich mieszkań na wynajem zgodnie z nowymi założeniami rządowego projektu. Ustawodawca będzie musiał uzbroić spółkę w nowe możliwości i narzędzia, by mogła wdrażać założenia programu Mieszkanie Plus.

Najtrudniejszym wyzwaniem dla instytucji będzie wprowadzenie w życie głównego celu programu – ma nie być finansowany ze skarbu państwa. Komercjalizacja na zasadach rynkowych jest istotna, ponieważ ustawodawca nie zakłada finansowania programu Mieszkanie Plus ze skarbu państwa.

Pierwszym krokiem będzie przejęcie od TFI BGK funduszu inwestycyjnego – Fundusz Municypalny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych w skrócie – FuM FIZ AN. Dzięki czemu zaoszczędzone zostaną pieniądze i czas, których wymaga założenie nowego funduszu. Oczywiście, zmieniona będzie musiała zostać strategia i nazwa, wśród faworytów jest Fundusz M+.

Projekty mieszkań, które miał sfinansować Fundusz Municypalny – w sumie 258 lokali z możliwością powiększenia do 400 nie są zagrożone. Inwestycje w Jarocinie, Kępnie i Sulęcinie zostaną potraktowane jako pilotaż programu Mieszkanie Plus. W tych miejscach przygotowania nabierają już rozpędu, zostały tam zawarte porozumienia z władzami samorządów.

BKG Nieruchomości niedługo powinno przejąć od Polskiego Funduszu RozwojuPFR zarząd nad środkami Funduszu Inwestycji Samorządowych. Jest to projekt utworzenia przez PFR wraz z BGK N One Stop Shop („jedno okienko”) dla samorządów. Ma powstać jedna instytucja zajmująca się funduszami budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury tzw. twardej i miękkiej dla samorządów. Natępnie BKG Nieruchomości zostanie przejęte przez PFR. Fundusz zakupi od BGK spółkę, która będzie działać jako PFR Nieruchomości.

Mimo, iż zmiany mogą wyglądać na skomplikowane, cel wydaje się szczytny – zminimalizowanie ograniczeń formalnych. Wszystko to da większą swobodę samorządom i spółkom Skarbu Państwa. Mamy nadzieje, że zaowocuje sprawnym funkcjonowaniem programu Mieszkanie + i szybką realizacją.

Facebook