1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Zapisy na mieszkania od połowy roku?

Zapisy na mieszkania od połowy roku?

sejm

Zapisy na mieszkania od połowy roku?

5 (100%) 1


Temat programu Mieszkanie Plus był poruszony na dwóch ważnych spotkaniach. W pierwszym premier Beata Szydło wraz z ministrem Infrastruktury i Budownictwa Andrzejem Adamczykiem i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim ogłosili główne założenia dla wymienionych resortów. W drugim Pani premier wraz z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem spotkała się z wojewodami aby wspólnie przedyskutować cele na przyszły rok.

Najważniejsze informacje podane na konferencji

Wśród trzech najważniejszych priorytetów Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, obok wydatkowania funduszy unijnych na drogi i kolej, znalazł się program Mieszanie Plus.

„Zgodnie z zapowiedziami zapisy do programu Mieszkanie Plus rozpoczną się w połowie tego roku.”

minister Andrzej Adamczyk

Premier zaznaczyła, że wybrane lokalizacje to dopiero pilotaż. W dwóch miejscach zaczęły się inwestycje. A odpowiedni minister odpowiedzialny za budowę zostanie rozliczony z postępów na koniec roku. Zaznaczyła, że:

„jest ambitny, kompleksowy, złożony z kilku programów, które są kierowane zarówno do samorządów, jak i do indywidualnych inwestorów i do inwestorów, którzy budują na systemie wielorodzinnym. To jest ten najważniejszy priorytet dla ministra Adamczyka”

W ten sposób zostały ujęte trzy najważniejsze filary programu, czyli:

  • budowa tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności,
  • wspieranie lokalnych instytucji zajmujących się budownictwem społecznym,
  • promowanie oszczędzania na mieszkanie lub remont na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych

Oprócz tego rząd zajmuje się kodeksem urbanistyczno – budowlanym. Wcześniej czwarty filar Narodowego Programu Mieszkaniowego, teraz oddzielne wyzwanie. Ma za zadanie maksymalnie ułatwić formalności związane z przeprowadzaniem inwestycji budowlanych. Takich rozwiązań od lat domagała się branża, musimy jeszcze chwilę poczekać na gotowe rozwiązania. Dla nas najważniejszym zdaniem, o którym będziemy pamiętać i przypominać rządzącym, jest deklaracja ministra Andrzeja Adamczyka:

„prawdopodobnie pod koniec roku pierwsze mieszkania z pilotażu zostaną oddane do użytku”

Narada z wojewodami

Przed samorządami w tym roku stoi wiele wyzwań. W debacie publicznej najczęściej poruszana jest sprawa reformy edukacji i służby zdrowia. W związku z tym, że program Mieszkanie Plus w dużej mierze opiera się na samorządach to własnie na barkach wojewodów będzie spoczywała ogromna odpowiedzialność. W końcu 2 z 3 filarów bezpośrednio dotyczą władzy w terenie. Pani premier zapewniła wojewodów, o tym, że prace legislacyjne skończą się do połowy roku. Ponowiła zapewnienia o wsparciu spółdzielni mieszkaniowych i o tym, że w ramach pilotażu powstanie kilka tysięcy mieszkań.

Pół roku to i dużo i mało. Czy uda się w tym czasie rozpocząć tyle inwestycji, przeprowadzić mnóstwo konsultacji i dopiąć sprawy legislacyjno – organizacyjne? Pomysł wydaje się ambitny, ale możliwy do zrealizowania. My będziemy pierwsi, którzy poinformują o postępach prac!

Facebook