1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Wyniki przeprowadzonej ankiety o Mieszkaniu Plus

Wyniki przeprowadzonej ankiety o Mieszkaniu Plus

Wyniki przeprowadzonej ankiety o Mieszkaniu Plus

5 (100%) 5


Przeprowadzona przez nas ankieta pokazuje, jak potrzebnym programem jest Mieszkanie+. Analiza danych skłania do ciekawych wniosków. Skąd fenomen i zainteresowanie nowym rządowym rozwiązaniem? Zapraszamy do zestawienia!

Pół tysiąca osób zdecydowało się wesprzeć naszą pracę i wypełnić ankietę. Oprócz wymienionych w ankiecie pytań, równie chętnie wpisywaliście Państwo swoje prywatne opinie.

Mieszkanie Plus szansą na własne mieszkanie

Prawie 3/4 respondentów nie chciało lub nie mogło pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W tym 40% uważa, że nie stać ich na wynajęcie mieszkania po rynkowych cenach. Praktycznie połowa ankietowanych widzi w M+ jedyną szansę na własne cztery kąty. Świadczą o tym opinie:

„Z chęcią już dawno wzielibyśmy kredyt na dom niestety przy 4 dzieci dla banku trzeba zarabiać 10000 żeby mieć i zdolność i na przeżycie chociaż dzieci mają swoje 500 plus”
„Starałam sie wziąć kredyt hipoteczny ale dostalam odmowę na miejscu mnie skreślili”
„Z chęcią wziełabym kredyt hipotceczny, gdyby nie wkład własny, którego nie mam i nie jestem w stanie uzbierać w tak krótkim czasie, będąc na wynajmowanym mieszkaniu z małym dzieckiem”

Warto zaznaczyć, że 80% osób uważa swoją sytuację finansową za zadowalająca / dobrą. Biorący udział w ankiecie we własnej ocenie są w stanie udźwignąć najem proponowany przez Mieszkanie Plus.

Ponad 70% respondentów znajduje się w związku nieformalnym lub małżeńskim, z czego 33% ma więcej niż jedno dziecko, a 43% osób jest bezdzietnych. Wynika to z faktu, iż często decydujemy się na powiększenie rodziny w momencie, gdy mamy pewną sytuację mieszkaniową. Wspominaliście Państwo o tym często w komentarzach.ilosc dzieci wsrod chetnych na m+
„Powinno być pytanie o wiek, planowane dzieci. Przez brak mieszkania ciężko mi myśleć o założeniu rodziny. Zarobki mam już dobre, ale muszę odkładać na wkład własny.”
„Młode osoby, które są odpowiedzialne raczej najpierw szukają mieszkania, potem decydują się na dziecko. Dopóki nie stworze odpowiednich warunków to nie zdecyduje się z moją partnerką na dziecko. Jeżeli ten program ma wpłynąć na demografie, to należy pozwolić osobom w moim wieku najpierw na zabezpieczenie przyszłości a potem dopiero na dziecko.

Połowa z ankietowanych zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma pierwszeństwa w programie. Czy to ze względu na posiadanie wielodzietnej rodziny, niepełnosprawności czy pobieranie innych świadczeń socjalnych. Niecałe 40% ankietowanych w relatywnie niskich dochodach widzi możliwość na wyższe miejsce na liście oczekujących.

Aż 75% osób jest zainteresowanych zakupem mieszkania, niecałe 10% mieszkaniem socjalnym. Dodatkowo 45% respondentów mogłoby zdecydować się na wynajem.

Ponad połowa osób szuka miejsca w dużych, liczących ponad 100 tys. osób miastach. W nieco mniejszych i średnich ponad 30 procent. Mniejsze – do 15 tys. i małe miejscowości to w sumie 10%.miasta w jakich szukamy mieszkanie plus
1/2 z osób ankietowanych pochodzi z miast, gdzie rozpatrywana jest możliwość wzięcia udziału w programie. Tam, gdzie nie porusza się tego tematu, oddolnie pojawiają się inicjatywy, by zmusić władze lokalne do przyjrzenia się plusom płynącym z uczestnictwa w Mieszkaniu+.

Respondenci liczą na to, że ceny lokali będą stabilne. Wiele osób zwraca uwagę na potrzebę indywidualnego podejścia do osób zainteresowanych programem i uwzględnienie często bardzo delikatnych sytuacji. Niewystarczająca zdolność kredytowa blokuje plany tysięcy Polaków, gotowych się usamodzielnić.

Jestem samotną mamą po studiach wyższych. Dokladnie pracuję uczciwie 7 lat jako nauczycielka ale nie mam umowy na stałe. Nie należy mi się mieszkanie komunalne bo jestem za bogata, ani TBS bo jestem za biedna.”
„zależy mi aby państwo wspieralo też ludzi „srednich” zamoznie wykształconych, pracujących chcących się rozwijać, też samotnych, bezdzietnych często nie z własnego wyboru. obecnie nie mają żadnego wsparcia od państwa, są na wszelkie świadczenia za „bogaci” zarabiając 2000 zł a na zaciągnięcie kredytu za „biedni”

90% z ankietowanych uzależnia pozyskanie nieruchomości od pomocy państwa.

Do końca roku w budowie może być nawet dziesięć tysięcy lokali. BGK N sprawdza ponad 600 kolejnych, potencjalnych lokalizacji. Warto zaglądać na lokalizacje mieszkań w programie Mieszkanie Plus.
W Polsce może brakować nawet 2 mln. mieszkań. Nie może dziwić popularność, jaką cieszy się Program Mieszkanie Plus. Wiele osób upatruje w rozwiązaniu szansy na własne lokum. Duże oczekiwania, to duża odpowiedzialność dla osób odpowiedzialnych za realizację założeń. Końcowy sukces zależy od tego, jak szybko będą powstawać budynki i jak gęsta powstanie ich sieć w całym kraju.

W Polsce, według ostrożnych szacunków, brakuje prawie 3 milionów mieszkań. Nasza ankieta pokazuje wyraźnie, że nie jest to czczy szacunek. W opiniach przebija się wyraźna nadzieje, że Mieszkanie Plus pozwoli to zmienić. Życzymy tego wszystkich naszym Czytelnikom oraz osobom, które wzięły udział w ankiecie, jednocześnie dziękując za poświęcony czas.

*zachowaliśmy oryginalną pisownię opinii.

Facebook