1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie na Start – sejm przegłosował korzystne zmiany?

Mieszkanie na Start – sejm przegłosował korzystne zmiany?

monety

Mieszkanie na Start – sejm przegłosował korzystne zmiany?

5 (100%) 3


Już przez 15 lat, a nie jak wcześniej zakładano 9 lat, wszyscy zainteresowani, będą mogli korzystać z dopłat do najmu, w ramach rządowego programu Mieszkanie na Start. Korzystne zmiany w ustawie, zostały przegłosowane w trakcie czwartkowego posiedzenia Sejmu. Na co zatem mogą liczyć wszyscy przyszli beneficjenci tego programu?
Kto może liczyć na dopłaty do najmu?

Jest to na pewno dobra wiadomość dla tych wszystkich, których z różnych względów, nie stać na wynajem mieszkania. Również zarabiają zbyt dużo, aby starać się o przyznanie lokalu komunalnego, lub socjalnego od gminy. Jak wiemy, Polska już od wielu lat, boryka się z ogromnym deficytem mieszkaniowym, szacuje się, że brakuje ich około 3 mln, zarówno tych do kupienia, jak i na wynajem.

Z tego też powodu kolejne rządy próbują walczyć z zaistniałą sytuacją, wdrażając kolejne programy, które mają ją poprawić. Należy tu wspomnieć przede wszystkim, o cieszących się dużym zainteresowaniem programach “Rodzina na Swoim”, czy “Mieszkanie dla Młodych”. Obecny rząd wprowadził w życie Mieszkanie Plus, które jednak kompletnie się nie sprawdziło, a w jego ramach powstało “Mieszkanie na Start”.

Kto zatem może liczyć na dopłaty do najmu? Zasadniczym kryterium, decydującym o ich przyznaniu, będzie dochód ubiegającej się o nie osoby. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, średni miesięczny dochód, nie może przekroczyć 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. Natomiast, w przypadku każdej kolejnej osoby, limit 60 procent zwiększany jest o 30 procent. Czyli oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa domowego, limit wynosi 90 procent, trzyosobowego 120 procent i tak dalej.

Przyszli beneficjenci programu muszą jednak spodziewać, corocznej weryfikacji pod kątem tego, czy nadal spełniają kryteria dochodowe, uprawniające do otrzymywania dopłat. W przypadku gdy osoba wynajmująca ich nie spełni, prawo do dopłat ulegnie zawieszeniu lub wygaśnie. Dodatkowo, zaproponowano wpisanie do katalogu kryteriów, które będą decydować o przyznaniu mieszkania tzw. kryterium otwartego, co ono oznacza? Otóż to, że gmina będzie mogła wybierać najemców na podstawie również swoich własnych warunków, a nie tylko tych zapisanych w ustawie.

Na czym polegać będzie Mieszkanie na Start?

Program Mieszkanie na Start stanowi system dopłat do czynszów, nie jak zakładano to wcześniej, przez 9, ale już przez 15 lat. Również nastąpiła zmiana odnośnie tego, że już nie tylko pierwsi najemcy będą mogli korzystać z tego typu wsparcia. Bowiem Sejm zgodził się na to, aby ubiegać się o nie mogły osoby, zasiedlające mieszkania, w ciągu 20 lat od momentu ukończenia inwestycji. Wraz z wydłużeniem okresu dopłatowego, wprowadzono do ustawy niezbędną korektę wydatków, w poszczególnych latach. A więc w 2019 roku, na ten cel ma być przeznaczone 200 mln zł, natomiast na przestrzeni 2020 – 2033 roku, kwota z poprzedniego roku, będzie powiększana o 200 mln zł. Natomiast od 2034 roku, dopłaty będą wynosiły co roku tyle samo, a mianowicie 3,2 mld zł.

Warto tu wspomnieć, że program ten nie zakłada angażowania środków publicznych, w realizację zaplanowanych inwestycji. Głównym wykonawcą mają być podmioty prywatne, a wszystkie niezbędne środki budżetowe, które będą przeznaczone na dopłaty, pochodzić mają z wygasającego już MdM.

Wiele osób zastanawia się na pewno, co z dochodzeniem do własności w przypadku najmu takich mieszkań? Niestety, w ustawie nie widnieją informacje na ten temat, więc najprawdopodobniej w programie Mieszkanie na Start takiej możliwości nie będzie.

Jak uzyskać dopłatę do Mieszkania na Start?

Według wiceszefa MIiR Artura Sobonia, pierwszym krokiem w kierunku uzyskania dopłaty, będzie zawarcie umowy pomiędzy inwestorem, a gminą. Następnie zaś gmina będzie musiała wystąpić do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem, o zawarcie umowy zabezpieczającej środki, na przyszłe dopłaty do najmu mieszkań, objętych realizowaną inwestycją. To również gmina dokona wstępnego naboru mieszkańców, wykorzystując do tego zapisany w ustawie katalog pierwszeństwa.

Jednak ostateczna decyzja o zawarciu umów najmu, będzie zależała już od samego inwestora. Każdy zainteresowany dopłatami do Mieszkania na Start, będzie składał wniosek w Urzędzie Gminy, a następnie te będą przyznawane w drodze decyzji administracyjnej. Dopłaty do najmu, w ramach tego rządowego programu mają ruszyć już w przyszłym roku.

Facebook