1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Forum
  4. >
  5. Partycypacja

Partycypacja

Luk
2017-10-09 15:04:53
W formularzu dostępnym dla chętnych na mieszkanie w Tomaszowie Mazowieckim jest informacja o deklarowanej partycypacji w wysokości minimum 35 000 zł. To bardzo duża kwota- czy trzeba ją wpłacić od razu w momencie zawierania umowy czy tak jak kiedyś mówiono to określenie opłaty za "dojście do własności" (20 % większy czynsz), który spłaca się sukcesywnie przez lata?
2017-10-10 09:09:56
Zgodnie z dostępnymi dokumentami, całą kwotę należy wpłacić do 10 grudnia 2017 roku.
2017-10-10 11:37:38
W takim razie w Tomaszowie nie szykuje się nic innego jak tylko TBS-bis, tylko z opcją tańszego wykupu. Kogo do tej pory nie będzie stać na mieszkanie to i tak nic nie zyska. Mieszkania miały kosztować miesięcznie 10-20 zł z metra. Nagle doszły do tego opłaty eksploatacyjne jak fundusz remontowy, który moim zdaniem powinien zawierać się już w czynszu. Teraz dochodzi partycypacja. Jeżeli w Tomaszowie, gdzie są w ogóle tanie mieszkania, żądają minimum 35 000 zł, to w Warszawie zażyczą sobie 100 000! I to jest program dla niezamożnych?! Przecież jak się wynajmuje mieszkanie na rynku to oczywiście czynsz jest bardzo drogi i nie ma szansy wykupu ale nie wpłaca się takich wielkich kaucji! Z kolei luksusowe mieszkania komunalne trafiają często do osób bez żadnych dochodów i nikt od nikogo partycypacji nie oczekuje. Efekt będzie taki, że mieszkania będą trafiać do osób, które mają zdolność kredytową bo tylko one będą w stanie uzbierać partycypację. W Polsce nie brakuje mieszkań tylko są za drogie i to jest problem. Można budować całe osiedla a będą stały puste bo ludzie o przeciętnych dochodach nie będą w stanie sprostać zobowiązaniom.
2017-10-11 11:53:31
W założeniach programu, który widnieje na stronie wyraźnie widnieje informacja, że w przypadku mieszkań na wynajem nie będzie wymagany wkład własny czyli partycypacja. Dlaczego zatem we wspomnianym Tomaszowie Mazowieckim a w przyszłości także w innych miastach wymaga się kilkudziesięciu tysięcy złotych na start? Jeżeli to ma być program dla osób, których nie stać na wynajem rynkowy czyli nie są wstanie zapłacić np. 1500 zł za kawalerkę to czy stać ich na wpłatę 35 000 zł za samą tylko możliwość zamieszkania w wynajętym mieszkaniu? Proszę moderatorów o głos. (https://mieszkanieplus.org.pl/tbs-mieszkanie-plus-co-sie-bardziej-oplaci/
2017-10-12 08:42:14
Dzień dobry, zgodnie z zapowiedziami dla poszczególnych lokalizacji będą ustalane również indywidualne warunki skorzystania z programu, także konieczność wniesienia partycypacji. Ich dokładny zakres prezentowany jest w regulaminach dla konkretnych inwestycji. W pewnym momencie do programu i budowy mieszkań przyłączyły się TBS-y, w których wniesienie wkładu własnego jest obowiązkowe. Dlatego można się spodziewać, iż w niektórych inwestycjach konieczny będzie uiszczenie wkładu własnego.
2017-10-26 10:21:38
Ale indywidualne warunki korzystania z programu ustalane przez samorządu powinny być zgodne z ogólnymi założeniami programu. Jeżeli więc program jako źródło nie przewiduje wnoszenia wkładu własnego dlaczego samorządy wymagają tego wkładu- przecież jedno jest sprzeczne z drugim. Jeżeli będzie wymagana wkład własny to duża grupa osób która potrzebuje mieszkania mimo spełnienia pozostałych warunków nie będzie miała żadnych szans aby to mieszkanie "dostać". Jeżeli stać kogoś na wkład własny to zapewne stać go i na kredyt ( bo przecież z czegoś te pieniądze oszczędził), tym bardziej że mowa w poście jest o kwocie 35 tys zł a więc moim zdaniem bardzo dużej kwocie. W związku z tym nasuwa się pytanie jakie właściwie jest założenie programu i komu on ma pomóc w uzyskaniu własnego "m"?
Odpowiedz
Dodaj odpowiedź
Opis:
Podpis:
Dodaj nową odpowiedź
<<
<
Strona 1 z 1
>>
>

Facebook