1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Tanie budownictwo w ramach Mieszkanie Plus kontra deweloperzy

Tanie budownictwo w ramach Mieszkanie Plus kontra deweloperzy

Tanie budownictwo w ramach Mieszkanie Plus kontra deweloperzy

Oceń post


W kwietniu premier Beata Szydło poinformowała o nowym programie mieszkaniowym, który będzie naturalnym następcą Mieszkania dla Młodych. Od tego momentu emocje utrzymują się na stałym poziomie i głos co rusz zabierają różne strony. Tym razem postanowili wypowiedzieć się przedstawiciele sektora budowlanego.

Według części specjalistów nowy program Mieszkanie Plus odbije się nie tylko na cenach mieszkań (więcej w naszym wczorajszym artykule: tu), ale także na dochodach sektora budownictwa mieszkaniowego. Co dziwne, do nowego programu ze spokojem podchodzą deweloperzy, którzy teoretycznie mogą bardzo ucierpieć na tańszych mieszkaniach. Skąd ich pozytywne nastawienie?

Mieszkanie Plus niestraszne!

Mieszkanie Plus to jeszcze niewiadoma – znamy tylko podstawy. I tak naprawdę trudno dzisiaj precyzować w jaki sposób program będzie funkcjonował. Ale już dzisiaj deweloperzy oceniają, że nowy projekt nie będzie stanowił zagrożenia dla ich interesów? Dlaczego?

Część inwestorów wskazuje przede wszystkim na to, że Mieszkanie Plus skierowane jest do innej grupy odbiorców. Będą to średniozamożni Polacy, którzy przy tak niskich kosztach za metr kwadratowy nie otrzymają mieszkań w najwyższym standardzie, czy w dobrej lokalizacji. Nie będą mogli też liczyć na takie udogodnienia jak infrastruktura około mieszkaniowa, czy garaże.

Deweloperzy podkreślają również, że nie łatwo będzie zrealizować samą wizją taniego budownictwa – wybudowanie mieszkań za 2,5-3 tys. zł za metr kwadratowy, będzie wymagało sprawnej biurokracji oraz doświadczenia w realizacji tego typu inwestycji. A trudno posądzać państwo o taki bagaż doświadczeń.

Według inwestorów niskie koszty budowy można osiągnąć tylko w przypadku gruntów z jasnym stanem prawnym oraz pełną infrastrukturą. Niestety, te państwowe w wielu przypadkach tego nie mają, a załatwienie formalności, czy doprowadzenie mediów wymaga i czasu, i pieniędzy. W ten sposób chociażby wizja oddawania mieszkań w ramach Mieszkania Plus w połowie 2019 roku oddala się.

Deweloperzy mają swoje sugestie

Warto zaznaczyć, że deweloperzy wbrew pozorom wcale negatywnie nie odnoszą się do nowego rządowego programu. Zgodnie twierdzą, że Polski rynek nieruchomości kuleje pod względem dostępności mieszkań na wynajem. I jest to akurat dobre posunięcie rządu.

Jednak większość inwestorów ma również swoje pomysły na polepszenie sytuacji mieszkaniowej Polaków. Przede wszystkim, według deweloperów, powinno ograniczyć się biurokrację, która ma dzisiaj istotny wpływ na koszty i terminy realizacji.

Ponadto, Mieszkanie Plus skierowane jest tylko do konkretnej grupy odbiorców, innej niż Mieszkanie dla Młodych, czy Rodzina na Swoim. W tym miejscu deweloperzy zgodnie twierdzą, że wsparcie rządowe nie powinno ograniczać się tylko do jednego programu i równolegle powinno być kilka takich projektów, które będą wspierać różne grupy Polaków.

Facebook