1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Nie zapomnieliśmy o MdM 2017

Nie zapomnieliśmy o MdM 2017

bloki

Nie zapomnieliśmy o MdM 2017

Oceń post


Mieszkanie Plus ma zastąpić Mieszkanie dla Młodych. Co nie znaczy, że MdM już przestał funkcjonować. Wręcz przeciwnie. W budżecie zostały zarezerwowane środki na pule dostępne w 2017 i 2018 roku. W sumie to prawie miliard złotych.

Co z tym MdMem?

Nie można zupełnie przekreślać dokonań programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki rządowemu dofinansowaniu wsparto zakup prawie osiemdziesięciu tysięcy nieruchomości. Dzięki zmianie warunków z finansowania wkładu własnego mogło skorzystać znacznie więcej osób. W większym stopniu program stał się prorodzinny, w większym stopniu premiując rodziny wielodzietne. i tak z https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2017/ mogą skorzystać single, pary bez oficjalnego związku i małżeństwa. Osoby zainteresowane nie mogą mieć więcej jak 35 lat, a nieruchomość musi pierwszą w życiu zainteresowanych. Wyżej wymienione wymogi nie dotyczą osób z trójką dzieci. Rodzina się powiększa, zwiększają się potrzeby mieszkaniowe. WAŻNE, dofinansowanie MdM można otrzymać raz w życiu. Zapis taki uniemożliwia zakupy komercyjne z dopłatą od państwa.

Kredyt hipoteczny ze wsparciem MdM musi spełnić kilka warunków technicznych. Wkład własny nie może przekroczyć 50%, zaciągnięty musi być na minimum 15 lat i w PLN.

Konkurencyjne programy?

Oba projekty opierają się na różnych założeniach. Nie wchodzą sobie w drogę, a zdają się uzupełniać. Dlatego coraz częściej pojawiają się głosy o możliwości połączenia obu rozwiązań. Program Mieszkanie Plus ma być finansowany przez Fundusz + na zasadach rynkowych. MdM natomiast opiera się na wsparciu kredytów hipotecznych. Wszystko dlatego, że budynki z nowego rządowego programu nie będą powstawały równomiernie w całym kraju i trochę potrwa zanim sieć tanich mieszkań na wynajem się zagęści. W związku z tym, chociaż czasowo, oba pomysły mogłyby współpracować dla wspólnego dobra.

Czy podobne rozwiązania będą wzięte pod uwagę? Wciąż jeszcze trwają wytężone prace nad Mieszkaniem +. Kolejne samorządy chcą dołączać do programu. Mimo początkowych oporów, konsekwentna akcja promocyjna przełamuje lody. Program opłaca się na dobrą sprawę wszystkim. Dlatego współpraca władz lokalnych i Banku Gospodarstwa Krajowego przebiega wręcz wzorcowo. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze gotowe lokale i pierwszych szczęśliwych mieszkańców!

Facebook