1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie plus, PKP dla Warszawy

Mieszkanie plus, PKP dla Warszawy

bloczek

Mieszkanie plus, PKP dla Warszawy

Oceń post


Temat rządowego programu Mieszkanie plus od kilku dni nie schodzi z afisza. To za sprawą samorządów, które postanowiły zaufać nowym rozwiązaniom i podpisać listy intencyjne. Tanie mieszkania na wynajem pojawią się w różnych miejscach kraju. Dlatego ożywione dyskusje prowadzone są nie tylko w mediach ogólnonarodowych, ale również lokalnych. Gdzie dokładnie powstaną? Kto będzie mógł się ubiegać? Ile to będzie kosztowało? Wciąż sporo niewiadomych nie jest w stanie ostudzić emocji.

PKP dołącza do programu Mieszkanie plus

Wielki rządowy projekt Mieszkanie plus nie mógłby przybrać założonego rozmachu bez wsparcia polskiego giganta kolejowego – spółki PKP S.A.. Jak powiedział jej prezes – Mirosław Pawłowski w informacji do Polskiej Agencji Prasowej „Nie wyobrażam sobie, abyśmy nie włączyli się w rządowy program mieszkaniowy”.
Na początku do programu Mieszkanie plus zgłoszono 323 działki o łącznej powierzchni prawie czterystu pięćdziesięciu hektarów. Z tej puli Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości wybrał dwadzieścia siedem lokalizacji. Złożył zapytania o dostępności do wody, energii elektrycznej czy dróg publicznych. BGKN analizuje potencjalne miejsca budowy, również biorąc pod uwagę opłacalność. Świadczy to o dobrym przygotowaniu programu i ucina spekulacje. Samorządowcy bali się, że mieszkania na wynajem będą generowały mnóstwo pobocznych kosztów związanych z infrastrukturą.

Mieszkanie plus Warszawa

Rynek nieruchomości w stolicy jest wyjątkowy. Ceny za metr kwadratowy są tu najwyższe w kraju, koszty wynajmu mieszkania również biją rekordy. Mieszkanie + Warszawa przyjęła z entuzjazmem, jednak trudno o grunty w mieście, gdzie zajęty jest prawie każdy centymetr. Z pomocą przyszła spółka PKP S.A., przekazując informacje o możliwych lokalizacjach na terenie stolicy. Głośno było o Targówku, jednak najbardziej prawdopodobna jest budowa na Odolanach. Już wcześniej spółka zależna PKP – Xcity Investment planowała tam budowę osiedla z 25 tysiącami mieszkań, parkiem i muzeum kolejnictwa. Teraz te tereny są analizowane w związku z Mieszkaniem plus. Mowa jest o ogromnym terenie – 160 hektarów.

AMW dla Mieszkanie plus Warszawa

Agencja Mienia Wojskowego jako pierwsza agenda rządowa podpisała list intencyjny i postanowiła wesprzeć Rządowy program Mieszkanie plus. Wojsku oprócz działań statutowych zależy również na zaangażowaniu w projekty ważne z punktu społecznego. Prawdopodobne grunty znajdują się również w stolicy. Jednak ze względu na czas potrzebny na sprawdzenie sytuacji prawnej działek lokalizacje nie zostały ujawnione. Liczymy, że obok 30 samorządów, które wzięły udział w programie – Pierwsze 17 miast w Mieszkaniu + i kolejne 13 lokalizacji Mieszkania plus również działki AMW dołączą do programu.

inmpl

Co teraz oferuje państwo?

Obecnie kontynuowany jest rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Środki zabezpieczone mają być do 2018 roku, zgodnie z pierwotnymi założeniami projektu. System dopłat oparty jest o dofinansowania kredytów hipotecznych. Wysokość wsparcia zależna jest od liczby wychowywanych dzieci, można uzyskać 10, 15, 20 i 30% wartości kredytu. Obecnie banki i potencjalni beneficjenci szykują się do https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2017/. Do rozdysponowania będzie prawie 400 mln. złotych. Przy obecnym zainteresowaniu analitycy szacują, że środków może wystarczyć jedynie na dwa miesiące. Wynika to z ogromnego zainteresowania, mieszkania pochodzą z rynku pierwotnego i wtórnego, a zainteresowani sami mogą wybrać lokalizację.

To, że Mieszkanie plus nabiera rozpędu widać gołym okiem. Cieszy ciągle powiększająca się liczba lokalizacji. Z niecierpliwością ciekamy na historyczne wbicie łopaty i rozpoczęcie pierwszych inwestycji.

Facebook