1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak współpracuje samorząd i Mieszkanie Plus?

Jak współpracuje samorząd i Mieszkanie Plus?

budynek

Jak współpracuje samorząd i Mieszkanie Plus?

Oceń post


Kilka samorządów ma już za sobą podpisanie listów intencyjnych w sprawie budowy tanich mieszkań na wynajem w ramach programu Mieszkanie plus. Pilotażowy program ma za zadanie sprawdzić opłacalność, warunki i jakość inwestycji. BGK Nieruchomości ma przed sobą ogromne wyzwanie i wiele zależy od dobrej współpracy z samorządami.

Czy sprawdziły się wątpliwości samorządowców?

Władze lokalne widziały kilka znaczących problemów, które mogłyby powstać w czasie realizacji programu Mieszkanie Plus. Przede wszystkim samorządy obawiały się, że lokalizacje zostaną narzucone z góry. Mogło się to wiązać z dodatkowymi kosztami, zaczynając od mediów, infrastruktury czy połączeń autobusowych. Najbardziej działały na wyobraźnie wspominane często przedszkola czy szkoły, z całym zapleczem handlowym.

Dlatego z taką uwagą obserwowane są kolejne kroki BGK Nieruchomości i dobierane lokalizacje. Z całej puli wykazanych gruntów Skarbu Państwa część zostanie wykorzystana do budowy, natomiast pewna ilość trafi na sprzedaż, aby sfinansować inne, ciekawsze lokalizacje.

Jakie warunki oferuje Mieszkanie plus samorządom?

Każda gmina indywidualnie negocjuje z BGK warunki przekazania gruntów. Cztery podstawowe wariaty to:

  • wprowadzenie aportem przez miasto nieruchomości po cenie rynkowej. Miasto otrzymuje certyfikaty inwestycyjne w programie,
  • zakup określonej nieruchomości lub gruntu przez Fundusz Mieszkanie Plus od samorządu, gdzie miałyby powstać mieszkania,
  • dzierżawa udziałów w spółce lub nieruchomości od funduszu. Jednak samorząd ustalałby własne zasady najmu,
  • utworzenie spółki specjalnego przeznaczenia, która ma za zadanie zadbanie o mieszkania. Gmina musi zaangażować się i wniesć nieruchomość po rynkowej cenie

Dużym plusem programu Mieszkania + jest to, że po stronie zaangażowanej gminy nie leżą inne koszty, jak te związane z wniesieniem nieruchomości.

Czytając warunki stawiane przez BGK, ma się wrażenie, że program został stworzony tak, aby nie był problematyczny dla samorządów. Zasady współpracy wydają się być ciekawe i godne rozpatrzenia. Potrzeby są duże, wszyscy czekamy na tanie mieszkania na wynajem. Będziemy na bieżąco informować o nowych lokalizacjach programu.

Facebook