1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Indywidualne Konta Mieszkaniowe – jeden z filarów Mieszkanie Plus

Indywidualne Konta Mieszkaniowe – jeden z filarów Mieszkanie Plus

Indywidualne Konta Mieszkaniowe – jeden z filarów Mieszkanie Plus

Oceń post


Dopłaty do oszczędności na mieszkanie zamiast dopłaty do kredytu? To jeden z filarów programu Mieszkanie Plus. Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM) to propozycja, mająca zastąpić MdM. Na razie trwają prace nad ustawą, a cały projekt poznamy w okolicach czerwca.

Oszczędności pod kredyt lub kupno domu

W przeciwieństwie do MdM, nowy projekt ma wspierać oszczędzanie i budowanie wkładu własnego. To odświeżona formuła w stosunku do dopłat do odsetek lub rat, jak miało to miejsce w przypadku Rodziny Na Swoim oraz Mieszkania dla Młodych. Na razie brak szczegółów, jednak już teraz wiadomo, że aby dostać wsparcie od rządu, będzie należało regularnie odkładać zadeklarowane środki.

IKM mają być produktem dostępnym w bankach i SKOK-ach, nie ma być dolnego limitu wpłaty. Na razie nie wiadomo, kto będzie uprawniony do otrzymywania pomocy, choć rząd wskazuje, że pewnie pojawią się jakieś limity dochodowe. Pierwszeństwo pomocy otrzymać mają rodziny z dziećmi. Minimalny okres oszczędzania ma wynosić 5 lat.

Najbardziej pozytywną wiadomością jest to, że IKM nie mają być objęte podatkiem Belki. Nawet jeśli nie załapiemy się na pomoc rządu, ale będziemy regularnie oszczędzać – zyskamy środki na wkład własny do kredytu. Nie jest to jednak jedyna forma: pieniądze z IKM będzie można także przeznaczyć prawdopodobnie na wpisowe do TBS lub spółdzielni, ale również zakupić za to materiały budowlane.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe – kiedy i ile?

Projekt ustawy o IKM ma być znany w czerwcu. Konta ruszyć mają w 2019 roku. W pierwszym roku wysokość środków ma wynieść 200 mln, w 2020 – 400 mln, w 2021 – 900ml, by w 2022 osiągnąć poziom 1 miliarda. Na takim poziomie dopłaty mają być następnie utrzymane do końca projektu.

IKM – opinie, wady i zalety

Pochwalne opinie o IKM podkreślają przede wszystkim, że w przeciwieństwie do MdM, środki będzie można wykorzystać szerzej: na kupno udziałów w spółdzielni, budowę lub zakup z kredytem. To faktycznie przewaga IKM nad MdM. Dodatkowo – oszczędności zwolnione będą z podatku VAT, więc nawet bez rządowej pomocy, środki będą pomnażać się szybciej niż na zwykłej lokacie.

Z drugiej strony – MdM trafiał do określonej grupy, a pomoc była dość znaczna. Eksperci wskazują, że szeroki zakres IKM może sprawić, że wysokość indywidualnej rocznej dopłaty dla pojedynczej osoby wyniesie około 100 złotych. Trudno uznać, by był to znaczny zastrzyk gotówki w kontekście zakupu lub budowy nieruchomości. Na pewno nie będzie można liczyć na takie dopłaty, jakie oferował MdM, czyli od parunastu tysięcy wzwyż. Krytycy rządu podkreślają także, że IKM nie będzie się różniło aż tak znacznie od MdM, ale dopuści do „dopłatowego tortu” oprócz banków także SKOK-i, których dyrekcja intensywnie wspiera obecny rząd.

Jeśli chcesz skorzystać jeszcze z programu Mieszkanie dla Młodych, to nadal są szanse na pomoc. Oblicz wysokość dopłaty MdM tu  http://www.mieszkaniedm.pl/.

Facebook