1. Mieszkanie Plus
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Debata o Mieszkaniu + we Wrocławiu

Debata o Mieszkaniu + we Wrocławiu

reit w Polsce to cinteresująca alternatywa dla osób, które chcą oszczędzać.

Debata o Mieszkaniu + we Wrocławiu

Oceń post


Zapowiadany przez rząd nowy program Mieszkanie Plus ma zostać następcą Mieszkania dla Młodych. Założenia, rozmach i skala działań budzą wiele emocji. Projekt jest szeroko dyskutowany, przede wszystkim przez osoby z branży.

Założenia programu Mieszkanie Plus

Projekt zapowiada budowę mieszkań na wynajem, po 10 – 20 złotych za metr. Niska cena ma wynikać z braku kosztów związanych z zakupem działki i optymalizacji wielu inwestycji. Wciąż trwa zliczanie gruntów należących do Skarbu Państwa. Coraz więcej samorządów zgłasza swoją gotowość do wzięcia udziału w programie Mieszkanie Plus. Projekt zakłada również możliwość dojścia do własności poprzez płacenie wyższego czynszu i motywowanie do oszczędzania dzięki wsparciu finansowemu środków odkładanych na zakup bądź remont mieszkania. Co ważne, znikną ograniczenia dotyczące wieku.

Kongres we Wrocławiu

Ogólnokrajowa dyskusja dotycząca budownictwa mieszkaniowego w Polsce ma skupić się na dwóch ciekawych zagadnieniach – Mieszkaniu + i osiedlach przyjaznych mieszkańcom. Szóstego października zjadą się przedstawiciele branży, eksperci i przedstawiciele rządu, by wspólnie wyrobić stanowisko i wysłuchać każdej ze stron.

Deweloperzy zakładają, że nowe, tanie mieszkania pod wynajem nie będą dla nich wielką konkurencją. Program w pierwszej kolejności ma być skierowany do osób, które nie mają zdolności kredytowej. Rywalizować chcą również atrakcyjnymi lokalizacjami, wysokim standardem i dodatkowymi ułatwieniami takimi jak windy czy parkingi podziemne. Cała branża jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce brakuje ogromnej liczby mieszkań i każdy projekt, który mógłby to zmienić powinien zostać poddany pod rozwagę.

Zarządy największych firm widzą również możliwość współpracy z państwem. Początkowe, szacunkowe wyliczenia dwa i pół, trzy tysiące złotych na były poddane pod wątpliwość. Obecnie jednak prezes firmy Robyg Wojciech Okoński przyznaje, że już teraz koszty samej budowy zbliżone są do podanej kwoty i wahają się w przedziale – 2,5 – 2,7 tys. złotych za metr kwadratowy.

Druga część dyskusji będzie dotyczyła udogodnień i komfortu w nowych osiedlach. Jakie wyzwania przyniesie podnosząca się wciąż stopa życiowa Polaków i wzrost wymagań? Jak powinno wyglądać modelowe rozwiązanie? place zabaw, parkingi to już nie wystarczy, by zachęcić klientów.

Spotkanie zapowiada się bardzo ciekawie. Duża ilość prelegentów i podjęta tematyka zapewnią najwyższy poziom debaty. Z niecierpliwością czekamy na podsumowanie i pomysły na przyszłość.

Facebook